Campagne 1858-1859 RON VAN MAANEN teruggeblikt op het voorgaande jaar. Dan blijkt dat door het sluiten van de garancinefabriek nooit proefstokingen hebben plaatsgehad. Nu. met het vooruitzicht dat de garancinefabriek geregeld zou doorwerken, zouden ook de proefstokingen plaats kunnen vinden. Die met de beetwortels waren inmiddels beëindigd. In de daaropvolgende maand zagen de vennoten zich genoodzaakt een lening van 10.000,- bij de te Kruiningen wonende Machiel de Jonge af te sluiten tegen jaarlijks 5% rente. Het waarom wordt niet aangegeven, de gebouwen, gronden etc. dienden als onderpand. Waarschijnlijk was men in geldnood gekomen. Het nieuwe campagnejaar moest overigens nog beginnen. Dat jaar verschafte men aan 20 personen werk zowel mannen, vrouwen als jongens. Mei 1859 ontving het ministerie een uitgebreid verslag van de werkzaamheden over het campagnejaar 1859-1859. De resultaten zijn gedeeltelijk in een grafiek verwerkt. hoeveelheden liters alcohol 100% liters beslag kilo's beetwortels okt dec jan feb Opvallend zijn de opmerkingen die in het verslag werden gemaakt. Als gevolg van kleine lekkages in flenzen, kronen e.d. was 1640 liter alcohol verloren gegaan en de fabrikanten vroegen teruggave van de hiervoor verschuldigde accijns. Zij hadden 'ook dit jaar allerlei soorten van teleurstellingen in hun bedrijf ondervonden'. Op 2 mei was de overhaling totaal mislukt, als gevolg van gebreken weigerde het distilleertoestel en kon pas na verloop van enige uren met de werkzaamheden worden begonnen. Alleen toen stroomde het gedistilleerd 'zo geweldig over het plefet' dat bijna alles verloren ging. De directeur belastingen had 'evenwel zwarigheid' met de teruggave van de accijns. Hij was van mening dat de fabrikanten meer aandacht moesten besteden aan hun manier van werken en hun machines (beter) moesten onderhouden. Wat de minister uiteindelijk besloot, is niet bekend; naar alle waarschijnlijkheid werd het verzoek afgewezen. Waarvoor de eest diende waarvoor men in oktober 1858 toestemming voor de plaatsing had gekregen is niet duidelijk. Deze eest zou worden geplaatst in een van de fabriek afgezonderd lokaal en was "geheel in de vorm van dewelke zich [bevond] in de bierbrouwerij [De Gans] van de heer 46

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1997 | | pagina 48