INLEIDING Tussen 1895 en 1900 woont de kunstschilder Arend Hijner in het Bevelandse dorp Wemeldinge. Enkele leden van de familie 't Hart, verwant aan Hijner, zochten onlangs contact met het Museum voor Zuid- en Noord- Beveland. Een aantal van zijn werken heeft namelijk Zeeuwse onderwerpen en is van goede kwaliteit. Reden genoeg voor het museum om een tentoonstelling over Hijner te houden. De schilderijen van Arend Hijner zijn tegenwoordig behoorlijk verspreid geraakt. Een aantal werken bevindt zich in de Verenigde Staten van Amerika, andere in België. De meeste zijn particulier eigendom bij nazaten van Hijner. Hel Drents Museum in Assen heeft er vier in de collectie, het Gemeentemuseum te Den Haag een en bovendien een vijftiental schetsboeken, het Frans Halsmuseum in Haarlem een. het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland heeft er een. Het ligt voor de hand dat er in de omgeving van de plaatsen waar Arend Hijner heeft gewoond nog meerdere werken in onbekend particulier eigendom zijn. Zo is er onlangs een werk aange troffen in het bejaardenhuis Cederhof te Kapelle. BIOGRAFIE Arend Hijner wordt geboren in Arnhem op 18 september 1866. Zowel zijn vader als zijn grootvader van moe derskant zijn werkzaam in de ijzergieterij. Dit is vermoedelijk de reden dat het gezin Hijner vaak verhuist: in 1867 naar Amsterdam, dan weer terug naar Arnhem in 1869, vervolgens in 1870 naar Borne, dan naar de buurt van Hannover in 1872. Hier gaat de jonge Arend naar school. In 1876 komt het gezin Hijner weer terug naar Arnhem, om een jaar later naar Hengelo te gaan. Vanaf 1879 zit Arend Hijner op de Fabrieksschool in Enschede waar hij voor zandvormer in de ijzergieterij leert. In 1880 wordt naar Amsterdam verhuisd. Bij een ongeluk in een bedrijf in Amsterdam loopt Arend Hijner een brandwond aan zijn been op. Dit betekent het einde van zijn belangstelling voor de ijzergieterij. Het gezin Hijner keert in 1881 terug naar Arnhem waar Arend bij zijn groot vader (vermoedelijk van vaderszijde) het verversambacht leert. Hij gaat hetzelfde jaar nog in de leer in Hilversum bij meesterschilder Post om zich verder te ontwikkelen als decoratieschilder I Vrouw van de schilder, 1888. Tekening Part.coll. .4. Hijner, foto

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1997 | | pagina 53