DE STICHTING VAN HET FORT EN DE KERK VAN BATH deeze Brug konnen dienen mits dezelve behoorlyk opzuyverende" - hij hoopt, dat dit de goedkeuring wegdragen kan201. Het bijgewerkte project, zoals dat op die dag voor de geïnteresseerden ter inzage gelegen moet hebben, is bewaard gebleven. De enige wijziging van belang sedert Dumoulins kaart van 4 januari dat jaar tevoren betreft de bestemming van het lange bouwblok aan de oostzijde: dit is nu als kantoor voor de Admiraliteit gereserveerd2". De realisatie kost klaarblijkelijk een klein jaar, want pas in het begin van 1787 gaat de volgende fase in: het optrekken van de benodigde gebouwen in het fort. Daartoe wendt De Freijtag zich 8 februari vanuit Vlissingen tot de Raad van State. De versterkingen van het fort zijn met gracht en brug naar de buitenwereld en al gereed, het binnenterrein is geëgaliseerd en klaar voor bebouwing. De ingenieur kan met het oog daarop ook al de bouwtekeningen, bestekken en begrotingen voor twee blokken kazernes, tezamen uit zestien gewone kamers beneden en acht dubbele kamers bestaande, benevens vier paviljoens voor de officieren overleggen, die aan 320 man onderdak bieden. De kosten worden door hem op 38.751:19 begroot. Voorts het ontwerp voor een gebouw dat de majoors- of commieswoning, de provoost, het arsenaal en de hoofdwacht omvat, op 18.803:10 berekend, en voor een kruitmagazijn dat 14.000 pond pulver zal kunnen herbergen, voor 4.762:18. Dat de prijzen wat hoger zijn uitgevallen dan een jaar eerder, komt door de toegenomen schaarste aan bouwmateriaal, en door de afgelegenheid van de bouwlocatie die, zoals de ondervinding leert, ervoor zorgt dat de nodige arbeidskracht slechts in beperkte mate voorhanden, en daardoor prijzig is, "terwijl hij ondergeschreeve van de andere zyde, echter gemeend heeft, de deugdsaamheid van het werk, en gezondheid der bewooners om een gering menagement van kosten, niet te mogen verwaarloosen". En dergelijke menslievendheid is natuurlijk niet gratis22'. De zes door De Freijtag gemaakte tekeningen zijn helaas niet bewaard231. Met behulp van een aantal veel recentere opmetingstekeningen uit het midden van de negentiende eeuw kunnen wij ons desondanks een goede voorstelling maken van de bouwwerken zoals die naar plan van De Freijtag zijn gerealiseerd24'. We zien eenvoudige, licht eentoninge rechthoekige gebouwen van één bouwlaag onder langgestrekte schilddaken, van enige versiering ontbloot, zoals het voor utilitaire doeleinden betaamd. De ingenieur dringt op een snelle beslissing aan, opdat bij de aanvang van het nieuwe seizoen meteen met de werkzaamheden begonnen kan worden; er moeten voor de aanbesteding immers ook nog de nodige extra bestekken en tekeningen worden vervaardigd. Op advies van haar 'vaste' commissie voor Bath besluit de Raad van State 26 februari De Freijtags project goed te keuren, maar zich wel alleen vooralsnog tot de bouw van slechts één blok kazernes te beperken, omdat men daarmee voorlopig wel toekon25'. Twee weken later herroept men deze beslissing op grond van nader verkregen informatie uit Zeeland, zodat men toch tot de bouw van twee blokken kazernes overgaat26'. Aldus worden de werken op 3 april in het bijzijn van De Freijtag in drie gedeelten aanbesteed. Het viel allemaal een klein beetje tegen. De twee kazernes gingen voor veertigduizend gulden weg, de majoorswoning c.s. voor twintigduizend, het kruitmagazijn voor vijfeneenhalf. Omdat het verschil niet al te groot is, adviseert De Freijtag toch om hiermee accoord te gaan, en dat doet de Raad van State dan ook maar27'. Met het dagelijks opzicht over de werkzaamheden zou begin juni kapitein-ingenieur W.van Hooff van het garnizoen in Willemstad worden belast28'. 43

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1998 | | pagina 45