iaat. Hardrijderij op Schaatsen en Hardioopen op Kbmpen, IJSVERMAAK redenen voor varkensvlees, waarschijnlijk was dat zeer goedkoop. Vanwege een ziekte onder de varkens komt men daar op terug en wil men kiezen voor rundvlees om tenslotte bij nog goedkoper spek te eindigen.27) ad 3. De derde kwestie was die van het op peil houden van het ledenbestand. De hoofddoelstelling was: het organiseren van ijsfeesten voor minvermogenden met de daaraan verbonden relatief hoge kosten. De kunst was nu de leden, hoofdzakelijk voorkomend uit de middenklasse zodanig aan de vereniging te binden, dat het vrijwilligersbestand voor het organiseren van ijsfeesten op peil bleef. Daarom probeerde het bestuur in de winters dat er betrouwbaar ijs lag, ook festiviteiten te organiseren voor deze categorie. Het verenigingsreglement voorzag daarin artikel 25. Dit luidde: "Ieder lid heeft met eene dame vrijen toegang tot alle feesten, mits zichtbaar dragende een insigne, bestaande uit een schaatsje, hangende aan een rood-wit lint en verkrijgbaar bij het bestuur tegen betaling van 0,50.® Op de ledenvergadering van 20 december 1885 wilde men dat wijzigen omdat men de insignes te duur vond. Men wilde een rood-wit lintje van 0,10, of een tinnen speldje van 0,02. Het werd uiteindelijk een lintje.® Ook de boete van 0,05 bij het verzuimen van een vergadering zonder kennisgeving was een heikel punt! In 1886 deed het lid Vellekoop een voorstel dit af te schaffen. "We doen onze moeite er voor om de arme luidjes goed te doen en dan nog boete als we niet komen, dat gaat niet!"301 Zijn voorstel werd verworpen, maar op 3 maart 1903 verdween deze steen des aanstoots uit de statuten.31' Op 12 januari 1897 deed het lid Mr. van Eeten een poging om meer voor de gewone leden te doen. Zijn voorstel was om de ijsfeesten aantrekkelijk te maken voor de leden door het organiseren van schoonrijden, rijden met lampions en dergelijke. Hij verwachtte een ledenaanwas en dus meer inkomsten. Het voorstel werd verworpen.32' 9. De invloed van de pers. Als we de kranten uit die dagen er op nalezen, dan vallen ons twee zaken op. In de eerste plaats was er van sportverslaggeving zoals wij die kennen, nog nauwelijks sprake. Sporten in competitieverband kwam ook eigenlijk niet voor, zeker niet in onze streken. Slechts twee maal, in 1870 en in 1879, wordt een uitslag vermeld en wordt er enige Het BESTUUR geeft kennis, dat morgen en overmorgen 22 en 23 Januari, hrerr.n Commissarissen zullen rondgaan tot het inzamelen van giften, zoowel in C.EJ.D, als in KLEED1NGSTUKKEN EETWAREN ENZ., vojr een op ZATERDAG a. 8. te houden ten behoeve van kinleren van minvermo genden. l)e mededingers moeten zich aanmelden op Vrijdag 28 dezer, des middags tusschen 11% en 2 uren, op „het Slot Oostende" alhier. Advertentie dd 24-1-1886 71

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1998 | | pagina 73