DE SCHILDER MARINUS VAN REYMERSWAEL Het advokatenkabinet van Marinus van reymerswale, gesigneerd en gedateerd 1545. nu in New Orleans Jan Obrechts en Frans Anthonisz., zoon van schepen (1519) Anthonis Willem Bouwensz. en erfgenaam van zoutketen, een man met een nogal opvliegend karakter, die daardoor ook problemen gaf. Uit deze opsomming wordt duidelijk dat Marinus de inspiratie voor zijn teksten vooral haalde uit de bestuurlijke top van Reymerswale in de periode 1513-1541, d.w.z. toen hij volwassen was en deelnam aan het sociale leven van die stad. Die conclusie is voor mij van groot belang, omdat ik verder over het leven van Marinus rechtstreeks niets te berichten heb. ondanks forse naspeuringen, bijv. in de baljuwrekeningen van Reymerswale over de periode 1500-1550. Die naspeuringen leveren een lange naamlijst op van honderden Reymerswalers en anderen uit die periode, die als dader, slachtoffer, getuige of ambtelijk betrokken waren bij het werk van baljuw en schout. Flelaas is, zoals bekend, het stadsarchief dat na 1631 in Middelburg berustte, door oorlogshandelingen in mei 1940 verloren gegaan. Echter hebben voor die tijd onderzoekers als R. Fruin, J.R van Visvliet en C. Hollestelle kleine tot grote stukken van dit archief voor ons ontsloten, in boekvorm (Fruin). in artikelen (Van Visvliet) en door het nalaten van later uitgegeven aantekeningen (Hollestelle).51 Het Hof van Holland (en Zeeland) Mijn onderzoek in het afgelopen jaar heeft zich vooral gericht op het doorwerken van de 79

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1998 | | pagina 81