e LEZERSBRIEVEN INEKE JOBSE WAT IS KUNST Brieven voor het augustus nummer van letstelezen moeten voor 30 juni bij de redaktie binnen zijn! Een interessant bericht voor beel dend kunstenaars. o het heeft gewonnen van de erotiek. van redelijke bena gelijk niveau behan- "Er zit nog één foto op het rolletje", waar schuwt de fotograaf. Peter wil die wel ge bruiken om zijn erectie te tonen. Even pau zeren en concentreren, dan wat masturbe- verre jeugd het hoofd te bieden. Een ver wend jongetje, was hij, dat alles kreeg maar niks mocht aanraken. Ook niet de peperdure cadeautjes die vader meebracht. Therapie, dus. Thuis poseert hij wel eens voor de spiegel, maar dat is niet echt. Dit is het helemaal. En naaktlopen? Hij schaam de zich er vreselijk voor. Nu is het allemaal anders en wil hij niets liever. Peter, mager en schriel, gehoorzaamt op de commando's, maar de peinzende en soms zelfs afkeurende blikken van de kun stenaar missen hun uitwerking niet. Als Peter moet hurken - zegt hij later - "Als ik weet dat twee mannen naar me kijken doet me dat wel wat". Op verzoek van 'Peter', hoofdpersoon uit het artikel hiervoor plaatsen wij wat aan merkingen van 'Peter' op dit artikel. hun eerste kennis making met som mige uitingsvormen Allemaal vragen, die eigenlijk eerst beantwoord zouden moeten worden, voordat je eigenlijk hun vraag: "Is dat nu kunst?" kunt beant woorden. Mensen kunnen géén keuzes maken, als ze te wei nig aanbod hebben gekregen in de op voeding, en ook daarna zich niet op de hoogte hebben gesteld van de uit eenlopende uitings vormen binnen de kunst, (geldt uite raard niet alleen voor de beeldende kunst, maar ook voor muziek, litera tuur, toneel e.d.) Eenvoudigweg hun "Ik zou je willen vragen de regel "homosexueel die al een tijdje samen woont met zijn vriend" er uit te halen. Men spreekt ook niet over de heterosex- ueel die met zijn vriendin samenwoont. Ik heb er bezwaar tegen doordat de bui tenwacht weer denkt van dat doet alleen een homo weer en ik vind dit ook niet emanciperend. Ik vind dat ik op een deld moet worden ook al is het anoniem. Dus maak ik daar toch ernstig bezwaar te gen. Kun je er niet van maken: Een nor maal ogende man uit een nette buurt of iets in die trant." Tot zover Peter. De redactie wijst de lezers van letstelezen er op dat op artikelen kan worden gerea geerd. Bijval of afkeuring wordt zoveel mogelijk geplaatst al houden wij ons het recht voor brieven te weigeren of in te korten. ren en hij kan met de regelmatig met hand bijgewerkte harde penis op de fotc De zucht die na de klik volgt, bevrijdt he onervaren tweetal. Napraten: "Ik heb zijn lichaam onderzocht op lichtval en alle$ wat in het woordenboek aan de kunstenaar wordt toegedicht daarbij gebruikt", zeg, Signalen uit de Zeeuwse gemeenschap heb ben de redactie van letstelezen tot het be sluit gebracht een sterretje over de edele delen van ’Peter’ te plakken. De redactie heeft hier veel moeite mee ge had maar de financieël zwakke schoudert jes van dit tijdschrift zouden na een contro verse over het 'tonen' mischien te veel pijD doen. Liefhebbers van mannelijk naai moeten we dus nog even verwijzen naar het tijdschrift Playgirl. De Middelburgse antiek- en kunsthan delaar B. Witte biedt beeldend kunste naars de mogelijkheid tot exposeren. Condities, ruimten en mogelijkheden zijn gunstig te noemen. Het soort werk dat vaker te zien is bij de heer Witte kan moeilijk omschreven worden al zou lyrisch abstract een dering kunnen zijn. Informatie te verkrijgen bij B. Witte, Vlasmarkt 11, Middelburg. Telefoonnummer 01180 -14105. - - J poor mijn werk kom Verburg. En hij weet zeker dat de kuns elke dag in kon- takt met diverse ui tingsvormen binnen de beeldende kunst, en wordt gekonfron- teerd met mensen die aan mij de vraag stellen: "Is dat nu kunst?". Reden te meer om deze vraag en het antwoord erop, wat nader toe te lichten. Want zoals gebruikelijk, heeft ie dereen daar zeer uit eenlopende menin gen over. Vanuit welke achter grond stellen deze mensen hun vraag. Wat hebben ze tot nu toe gezien op het ge bied van de beel dende kunst, wat hebben ze er mee ge daan, hoe hebben ze het verwerkt, of is dit Bea de Visser exposeert van 28-5 t/m 9-7 bij S.B.K. Zeeland in Middelburg ■•■•feW»'. vraag met "ja" beantwoorden, is te gemakkelijk, en maakt het misverstand over wat nu kunst eigenlijk is, alleen maar groter. Ik zal trachten om in zijn algemeenheid in te gaan, op wat voor mij kunst is, in zijn meest verscheidene toepassingsmogelijkheden. Goede kunst voegt iets toe aan het al bestaande, en slechte kunst is kunst, die voortborduurt op iets wat al ontdekt is. (aldus Benno Premsala in het radio-intervieuw bij Tonny van Verre) Maar is al niet alles al eens eerder gedaan? Het is fantastisch om te zien, dat er kunstenaars zijn, die er in slagen, om inderdaad weer nieuwe ontdekkingen te doen, en nieuwe toevoegingen te maken. En het blijkt dan steeds weer dat kun stenaars en kunst maken noodzakelijk zijn, om de vanzelfsprekendheid van meningen, opvattingen en ideeën aan de kaak te stellen. Daar de meeste kunst niet voor zichzelf spreekt, tracht ik in mijn werk een schakel te zijn tussen kunste naar en publiek. Indien mensen zich gekonfronteerd zien met onbekende beelden, hebben zij de neiging zich ervoor af te sluiten. Ik vind het boeiend om een opening te maken in deze denkbeeldige muur, door de achtergronden en motivaties van kunstenaars te verwoorden, en lijnen aan te geven, waarlangs de kunst zich ontwikkelt. Meer en meer blijkt, dat niet alleen kunstenaars hun eigen verhaal vertellen, maar ook kunsthistorici en andere deskundigen op het gebied van de hedendaagse kunst bepalen wat kunst is. Kunst is ook een we tenschap geworden met maar weinig deskundigen, en heel veel niet-deskundigen. Deze niet- deskundigen, merk ik, hebben vaak moeite met het feit, dat er wèl-deskundigen zijn. Bij andere wetens chappen wordt de mening van deskundigen zonder meer geaccepteerd, maar bij kunst heeft men al gauw het idee, dat het onmogelijk is, om dat min of meer objectief te beoordelen. Door het bestuderen van de kunstgeschiedenis, door heel veel kijken naar kunst, lezen over hedendaagse kunst, en luisteren naar kunstenaars probeer ik te ontdekken wat kunst is. Welke kunst wat toevoegt aan

Ietstelezen | 1988 | | pagina 10