a 4, jff ’rnimm fflfflg 1 zo Parfumerie Speciaalzaak en Schoonheidssalon DE ONTHULLING VAN IETSTELEZEN V* V snee compact- discje en is toch zeker leuk! Een jaar abonne ment op IETSTE- LEZEN kost min der dan een door- eigentijdse sieraden en horloges henk&ingrid vanderkooij Lw Maak F1 25,- over op girore kening 5782756 of bankrekening 49.74.37.244 en u ontvangt de volgende 4 nummers. Walstraat 91, 4381 GG Vlissingen, Tel. 01184-12446 ■'•ïK scherminkelstraat 31 vlissingen 01184-17377 J227 H ..gf i j het reeds bestaande. Deze informatie geef ik, uite raard in beknopte vorm, weer door aan mensen, die staande bij een schilderij zich afvragen, of dat nu kunst is.Graag wil ik via het werk van een kun stenares aantonen, wat ik bedoel. De kunstenares Bea de Visser uit Dortrecht zoekt al enige tijd naar middellen om aan haar drang zich te uiten, zodanig vorm te geven dat er een nieuwe vorm- en beeldtaal ontstaat. Ik heb haar gevolgd vanaf 1985, en zie in haar werk een duidelijke ontwikkeling. In het begin vormden het gebruik van kleur en duidelijk herkenbare vormen de hoofdzaak tot langzamerhand de ab- straktie in haar werk de overhand nam. Zij schil dert nu beelden die eikaars paradox zijn, fc staande uit twee of meerdere delen, elk met h eigen raam. Het beeld vormt voor haar de poo- naar het gebied wat er achter ligt. Bea de Visser is volop bezig om haar eigen vc mentaal te ontdekken, en zich te onderscheidt in het veelzijdige aanbod binnen de beeldent kunst. Ik besef terdege, dat een foto van ha werk moeilijk te beoordelen is, daar kleur bij de Visser een hele bepalende rol speelt. kelijk lid van de cultuurkamer zijn geworden, vraag ik mij dan af. Alleen zullen ze dan, als de dal-berg maatschappelijke historische theorieën van Emest Mandei kloppen, weer diep vallen. Wie leeft in een maatschappij die onaanvaard baar is en zich schaart onder de vleugels van de elite, in dit geval de cultuurelite, heeft niet al leen geen moraal, maar kan ook nooit kunst maken, alleen kunstjes natuurlijk wel. Een frase van Sartre die ik wat omgebouwd heb luidt als volgt: "Het zoeken naar de ware maats chappelijke doeleinden van de cultuur gaat sa men met de gedachte dat er een nieuw uitgang spunt moet worden gevonden voor de progressieve cultuuruitingen". Sartre is altijd het type intellektueel geweest dat zich niet confor meerde, wel uitsprak voor of tegen. Na zijn dood is dit in Europa verdwenen, niet alleen bij filosofen en intellektuelen, maar ook bij de kunstenaars. In Amerika is het heel gewoon om als kunste naar even beroemd te zijn en ,het geld met scheppen binnen te krijgen, meestal is het even snel weer afgelopen, ook hier zijn de tendensen aanwezig. Dan gaat het dus alleen nog maar om vreten en komt de moraal er zelfs niet meer achteraan. Met de jaren negentig voor de deur denk ik dat het voor diegenen die met cultuur bezig zijn zich eens bij zichzelf moeten gaan afvragen hoe het met hun moraal is gesteld. Want ik voorspel U wie het in de negentiger jaren wil gaan mak en, en let even op de kontradiktie, die zal als lijf spreuk moeten hebben: EERST DE MORAAL DAN PAS HET VRETEN. Ik wens letstelezen vooral voor de jaren negen tig veel "voorheen turboluck" maar dan weer ge woon sukses toe. ‘i’ i Zaterdagmiddag 6 februari, de Gevangentoren in Vlissingen. De uitnodiging sprak van een vermanend woord. Dat werd het. Willy de Houck achter de microfoon, echter zijn lippen bewogen niet. Bevroren, kijkend in het niets. We hoorden een blikken de Houck-stem de onderstaande woorden zeggen. Voor alle duidelijkheid, dit is niet de mening van uw redactie. Geachte toehoorders, Wij bevinden ons hier op wat men zou kunnen benoemen als zijnde een culturele gebeurtenis. Bovendien speelt dit zich af op een plaats die omschreven kan worden als zijnde een lokaal waar gelegenheid wordt geboden om tegen betal ing te eten en te drinken. "Eerst het vreten dan de moraal" is dus een voor de hand liggende titel van de toespraak die ik overigens al ben begonnen. De tachtiger jaren die, en hiervoor dank ik de Here, voor het grootste gedeelte reeds achter ons liggen, hebben in de politiek en in de maatschap pelijke organisaties, alsook in de wetenschap en cultuur, een verwording en verotting ten aanzien van het begrip moraal in de ethische zin te zien gegeven die, als ik voor mezelf spreek, me nog dagelijks verbijsterd. Voorbeelden hiervan kan ik met honderden uit mijn mouw schudden, maar ik ben geen gooche laar, bovendien zou het niet veel bijdragen aan het karakter van mijn betoog, wat ik toch wil toes pitsen op Cultuurmoraal. De cultuur is in de achter ons liggende jaren gem anipuleerd in de richting van totale intergratie in de onaanvaardbare maatschappij waarin wij le ven, wat in de praktijk neerkomt op het maken van kunst voor de elite en, dat is er bijgekomen, soms gefinancieërd door de elite. Al in 1976 stond in een toen nog C.R.M.-rapport: "Vrijheid is niet meer alleen het voorrecht maar ook de plicht van de kunst". Maar dan wel een vrijheid die de overheid uit maakt. En ik citeer verder onze Cultuurbeleidsmaker: "Cultuur moet zijn: het ra tioneel ontworpen spel met beeldende elemen ten een zogenaamde objektieve esthetiek, sociaal vrijblijvend waartegen over de subjectiviteit van een menselijke reactie op deze maatschappij als verouderd en maatschappelijk niet meer relevant wordt afgedaan." En gezien wat bijvoorbeeld in de beeldende kunst als pseudobehang wordt geproduceerd en als top- kunst wordt gepresenteerd en de versieringen die men alom kan waarnemen op de wan produkten van een a-sociale stedebouw, is ze het aan het lukken ook. Het zeer opvallende in het hiervoor geschetste is het grote aantal kunstenaars wat zich y vrijwillig conformeerd. Zouden ze ook zo gemak-

Ietstelezen | 1988 | | pagina 11