HOFMAN’S BRIEVEN Wim Hofman KRULLEBAKKUNSTPIJPWERK WEDSTRIJD 19\ I F 'f- n f I r- L If Met vriendelijke groet, 25000,-per jaar). Bij de redactie van letstelezen leeft het idee om de twee pijpen in een kunstwerk om te bouwen. Reeds lang wordt de horizon gedomineerd door de pijpen, die te zien zijn van Noord-Beveland tot Zeeuws -Vlaanderen. Een unieke gelegenheid derhalve dit materiaal te gebruiken om een zeer dominant landschapskunstwerk neer te zetten. Het idee om bekende kunstenaars, als Sol LeWitt chaamsdeel de letters zou kunnen horen! Ik heb een boek van een dikke zeshonderd bladzijden en daari staan allerlei intieme détails over de band die je met je broer Theo had. Sinds lange tijd houd ik een lijst bij met namen van kunstenaars met wie iets was. Ik weet dat dat niet ne jes is, maar jij staat er ook bij, vooral vanwege dat oor. Staan er ook op: Kafka en Dostojewski met hun derbinding, Van Beethoven natuurlijk en Smetana die doof werden, Donizetti die gek werd, Tjaikows. die erotomaan was, Schubert die syfilis had én tyfus, Dylan Thomas, die dichter was en alcoholist. Zij laatste woorden waren: "I've had 18 straight whiskies... I think that's the record." Alcoholisten te over. zou er een aparte lijst van kunnen aanleggen: Edgar Allen Poe kon er wat van en was van tijd tot tijd oei geestesziek, Paul Verlaine. Klaus Mann, Jack London. De Russische dichter Sergei Esenin sneed zijn pc sen door, schreef een laatste gedicht met zijn eigen bloed en hing zichzelf op. De dichter Lionel Johnsc viel van een barkruk, en was dood.Vooral Amerikaanse schrijvers hebben of hadden iets met alcoho; Faulkner, Hemingway, Thomas Wolfe, Steinbeck, Dorothy Parker, Bukowski, Raymond Chandler. Gérard de Nerval had vlagen van waanzin en verhing zich met een schortlint aan een lantaarnpaal erge; in Parijs, Gogol was zeer depressief en vernietigde manuscripten, Johnathan Swift leed zijn hele leven aa een oorziekte die hem dikwijls duizelig maakte en werd op het eind van zijn leven waanzinnig. Touloust Lautrec was mismaakt, omdat zijn benen niet meer groeiden en de rest van zijn lichaam wel. Met de did ter Shelley gebeurde ook iets vreemds. Hij werd gecremeerd op het strand waar zijn verdronken lichaai was aangespoeld. Om de een of andere reden wilde zijn hart niet branden. Het werd gegeven aan zij vrouw die het haar hele leven verder in een zijden zakje bij zich droeg. Ook met het hart van Thomas Hardy gebeurde iets onverwachts. Afgesproken was dat zijn hart in zijn g. boorteplaats Stinsford begraven zou worden, nadat de rest van zijn lichaam gecremeerd was ii Dorchester. Het ging allemaal volgens plan totdat de kat van de zus van de beroemde dichter het van dt keukentafel meepikte, de bossen in. Sholom Aleichem (Solomon Rabinovitch) leed aan triskaidekapht bia, angst voor het getal dertien. Hij stierf op 13 mei 1916. Op zijn grafsteen ergens in New York sta: May 12a, 1916. Je ziet: de lijst is lang, je bent niet alleen. Op den duur ga je denken dat er met elke kunstenaar iets mis i Je zou de kwalijke gedachte kunnen koesteren datje geen kunstenaar zijn kunt zonder overdreven bro der-, vader- moederbindingen, zonder alcohol- of andere verslavingen, bizarre ziektes en allerhande abb raties. Zoals er nu ook mensen zijn die de overtuiging hebben dat kunst beter gedijt als de kunstenaar a oerproducent maar arm gehouden wordt en op alle mogelijke manieren gefrustreerd wordt! Ze zien kui stenaars graag op zolderkamertjes met oveijassen aan, omdat er geen kachel is en in lekkende ateliers, i kelderruimten zonder daglicht en doof en blind aan inferieure drank en met vingers krom van de rheum, tiek toch aan het klavier! Vincent, op 23 december 1888 sneed je je oor af en je maakte er een schilderachtige knoeiboel van. In jou huis vond men talrijke bebloede handdoeken op de vloeren, bloedvlekken waren er in verschillende k mers en op de trap. Het is nu weer '88 en men geeft veel geld voor de dingen die je maakte, men drente in lange rijen langs jouw zonnebloemen en in Italië verwacht men te veel publiek nu er een tentoonste ling wordt georganiseerd. Hier en daar lopen er wat sjofele figuren tussen met slechts één oor aan he hoofd. Het andere zit in een krant gedraaid, maar ze weten niet of het wel de goede krant is. Mischien ku jij hen helpen? Vlissingen 13 maart 198 redactie schreef in samenwerking met de p.Z.C.- kinderkrant 'De Krullebak" een wedstrijd uit voor kinderen tussen 10 en 15jaaf om een zo voor de twee PZEM- te maken. Aanleiding voor de wedstrijd is het verdwijnen van de twee, aan het Kanaal door of Christo, hier voor uit te nodigen en de omliggende gebouwen om te toveren tot een expositie/atelier ruimte waar Walcherse kunstenaar goedkoop kunnen werken en waar interessante exposi ties gerealiseerd kunnen worden vond geen genade bij de PZEM-directie. De jeugd heeft de toekomst dus uw redactie stond niets anders te doen dan boven staande wedstrijd te organis eren en zo de toekomst aan het woord te laten. De ver wachtingen waren laag. Met een tiental inzendingen moesten we tevreden zijn, waren de meningen. Tot al ler verbazing kwamen 143 ontwerpen binnen. Om een aantal werken te kunnen ten toon stellen was een se lectie nodig. Uw redactie met hulp van Wim Hofman heeft er dertien uit gehaald die het meest origineel ge noemd kunnen worden. Op deze bladzijden een kleine impressie. Beste Vincent, Ik vraag me toch af hoe je dat deed, met dat scheermes. Deed je het langzaam, als een slager die een stuk origineel mogelijk ontwerp vet spek afsnijdt, of in afgrijselijke woede, in één haal? Vreemd ook zo'n oor in een krant, alsof zo'n pÜPen *e maken. Aanleidm| Walcheren staande, pijpen. Reden voor het verd wijnen is het ontbreken van een functie voor de oude centrale en de hoge onderhoudskosten (F1 De hoofdprijs werd ge wonnen door Sabina Baars. X 9/ «S

Ietstelezen | 1988 | | pagina 5