BELLEMAN'S MARJOLEIN VERHEIJEN r? reij HOEKJEl O m GERRIT ACHTERBERG, EEN BIOGRAFIE AMATEUR VERSUS PROFESSIONELE DANS Wim Hazen Gerrit Achterberg I 19 n Een biografie Nederlandse dichter van de twintigste eeuw, is hem als wel zijn poëzie gepubliceerd. i Via via vernam ik dat de gedeputeerde voor Zeeuwse cultuur het haar door Saatchi Saatchi ge schonken promo.bal.boekje gebruikt om mijn vervolgcursus voor de beeldende kunstenaar in over te schrijven. In hoeverre dit waar is weet ik niet maar wel is het zeker dat de gedeputeerde nog al tijd geen abonnement heeft op 'letstelezen'. Aangezien zij het momenteel al druk zat heeft met mijn schrijfsels over haar andere plannen, even geen stukje zodat er de tijd is om abonnementsgeld over te maken. Overigens heeft de directeur van de Zeeuwse Culturele Raad mij via de krant laten weten dat ik niet zo moet zeuren want, aldus Koch: "Als je als particulier een initiatief neemt moetje later niet klagen als ook een overheidsinstelling dat doet." Kijk, zolang die overheid zich beperkt met het onder Koch's leiding volhangen van electriciteitsca- bine's (met kwaliteitskunstzolang mag Koch denken dat hij actief is in het commerciële galerie- circuit. Van mij mag hij daarbij nog allerlei wilde fantasieën dan wel natte dromen hebben over de 'stimulerende werkingen die daarvan uitgaan' enzo. Maar helaas geeft hem dat nog niet die autori teit om mij via de krant gerust te kunnen stellen zo in de trant van 'ga maar lekker slapen, oompje zorgt heus wel voor je'. De heer Koch is beslist een aardige man en ik kom volgend jaar zonder meer op het gouden jubile um van zijn 'Zeeuwse Omroep in Oprichting', maar als het om serieuze zaken gaat waarmee een bedrijf geconfronteerd wordt dan lijkt mij een zeer bescheiden opstelling van de heer Koch volko men op zijn plaats. We hebben niet allemaal een gegarandeerd Zwitserleven Gevoel inkomen. Over Gerrit Achterberg, ongetwijfeld de grootste sedert zijn dood in 1962 bijzonder veel over Niettegenstaande zijn dramatisch ver lopen leven en een door hem gepleeg de moord bestond er nog geen grote biografie. In 1987 is Wim Hazen, na meer dan tien jaar onderzoek, aan be gonnen. Deze feiten - biografie kon tot stand komen met hulp van meer dan honderd, nu reeds voor een groot deel overleden, getuigen. Hazeu plaats leven en werk van Achterberg in het religieuze en maatschappelijke klimaat waarin de dichter opgroeide, zich ontplooide en in crisis geraakte. Daarnaast enkele thema's als Achterberg en het calvinisme, -E.A. Poe en Achterberg en Kafka. Formaat 14 x 20 cm/600 blz./ prijs geb. F 59,50/verschijnt in oktober/reserveren mogelijk 'Boekhandel Feij' BV, Nieuwe Burg 3, 4331 AG Middelburg, tel.: (01180) 13253 Wat is het verschil tussen een amateur en een professioneel? In de strikte zin van het woord is een professioneel iemand die betaald wordt voor het uitvoe ren van zijn vak en van die betaling kan leven. Er is echter nog een andere en m.i. belangrijkere betekenis van professionalis me. Namelijk het niveau en de manier waarop iemand werkt. Professioneel zijn is niet alleen betaald worden voor je vak, maar ook een instelling. Constant bezig zijn grenzen te verleggen. Ik zag onlangs een video met opnamen van choreografieën die speciaal voor amateur-dansers gemaakt waren door professionele choreografen en een ja renlange bron van ergernis stak weer eens zijn kop op. Er was hier duidelijk sprake van professioneels die amateurs veroordelen louter en alleen om het feit dat zij amateur zijn. De genoemde choreografieën waren nauwelijks van het niveau van een goede leerlingenuitvoering. De gedachte achter deze dansen kwam duidelijk tot ui ting; de amateur kan niet zo goed, dus zullen we het zo simpel mogelijk hou den zodat het uiteindelijke resultaat er toch nog enigzins uitziet. Ik geef toe dat er groepen amateurs zijn die een dergelijk principe als uitgangspunt nodig hebben. Maar waar blijven de betere amateurs die vaak met een professionalis me werken waar de echte professionelen wat van kunnen leren? Deze groep van mensen valt in Nederland steeds tussen wal en schip. Bij festivals etc. worden ze niet toegelaten, omdat ze te goed zijn of zij weigeren zelf mee te doen, omdat ze de kwaliteit te laag vinden. Aan de andere kant zijn zij uitge sloten van het professionele circuit en komen ze zeker niet in aanmerking voor de subsidies en aanmoedigingen die hier gangbaar zijn. Het liefst zou ik zien dat de woorden amateur en professioneel verbannen werden of mischien moeten we voor de tussenvorm een nieuw woord vinden. Berdien Borgers, aristiek leidster van dansgroep De Sprong uit Eindhoven, bedacht het woord 'profa' en het is wellicht hoog tijd dat een dergelijk woord in de Nederlandse taal erkenning vindt. Ook de subsidiegevers zouden dit woord en de status die erachter schuilt (nl. die van onbetaalde bijna professio neel) moeten erkennen en met de verdeling van hun gelden ook met deze groep rekening houden. In plaats van mensen in hokjes te stoppen op basis van al of niet betaling voor het werk dat zij leveren en hen te beoordelen op de naam die zij dragen, zou den subsidiegevers eerder moeten kijken naar de kwaliteit van het werk en de uiteindelijke resultaten. Een landelijk circuit van 'Profa' dans zou hierbij een enorme steun kunnen zijn. Een dergelijk circuit bestaat wel binnen de discipline volksdans en allerlei organen zijn in het leven geroepen om deze mensen die in dit circuit mee draaien, te helpen en ondersteunen. Voor de andere disciplines zijn zowel dansgroep 'de Sprong' uit Eindhoven en de Goese 'stichting Dansz' bezig met zo'n circuit landelijk van de grond te krij gen. Zonder steun in de vorm van subsidies is een dergelijk initiatief echter ge doemd tot falen. Ik hoop dat een 'Profa'-circuit op een bepaald moment een vaste plaats krijgt tussen de echte amateur en de echte professioneel, want het belang van een tussenstap tussen de kinderen die wekelijks een balletles volgen en jaarlijks een leerlingenuitvoering presenteren en aan de andere kant de solist bij het Nationaal Ballet is voorlopig veel te groot.

Ietstelezen | 1988 | | pagina 9