Van de commissiën uit het genootschap heb ik alleen te vernieldendat diewelke het bestuur uitmaakt van het departement Middelburg van het instituut voor doof stommen te Groningendoor den dood van den heer mr. A. P. van Deinsk een verdienstelijk lid heeft verloren in zijne plaats werd gekozen de heer P. M. de Ligny, die de functie van secretaris heeft op zich genomen zoodat deze commissie thans bestaat uit genoemden heer met de heeren dr A. A. Fokker, voorzitter, en mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem. De commissie tot het doen van meteorologische waar nemingen op den oceaan, welke ten jare 1856 door de tusschenkomst van het genootschap in het leven werd ge roepen is na het vertrek en dien ten gevolge verleend ontslag van den heer L. Janse Bz. niet meer aangevuld; van de ten haren behoeve door het genootschap aange kochte physische instrumenten, zijn de psychrometer en ariometer aan de rijks hoogere burgerschool in bruikleen afgestaanterwijl de barometer van Olland naar dit lokaal is overgebragt. De Marnix-commissie heeft zich in de maand October van het vorige jaarin overeenstemming met het be stuur geconstitueerd. Bij de leesinrigting van wetenschappelijke tijdschriften, m den aanvang van het jaar 1860 aan het genootschap verbonden, liggen thans ter tafel drie engelschetwee duitsche, drie fransche en twaalf nederlandsche maand werken voor het grootste gedeelte door het genootschap aangeschaft of door de welwillendheid van enkele leden daar ter lezing nêdergelegd. De brochures van den dag over vraagstukken van wetenschappelijken aard zijn er ook veelal voorhanden. Behalve de directeuren en leden-directeurendie aan hunne betrekking tot het genootschap de bevoegdheid ontleenen om aan de leesinrigting deel te nemenzijn slechts een tiental leden tot haar toegetreden. Wenschelijk ware hetdat daarvan meer algemeen ge bruikt werd gemaakt. De geringe jaarlijksche contributie van vijf gulden zal wel voor velen geen bezwaar zijn. Eene betere inrigtingzoo wat de comfort en gezelligheid van het lokaalals wat de tijdschriften zelve betreft waarbij men ook gaarne eenige nieuwspapieren zoude ge voegd zienzal eerst dan mogelijk wezen als het voor de leesinrigting bestemde, afzonderlijke fonds door meerdere bijdragen van de leden, wien daarvoor eene goede, aangename en schier onmisbare lektuur wordt ver schaft de daartoe benoodigde uitgaven zal kunnen lijden. De gewone maandelijksche winter-vergaderingen hebben geregeld plaats gehad en leverden ook. wederom in de beide laatst verloopen jarendoor de goede opkomst van directeuren en leden het verblijdend bewijs van hunne belangstelling in het genootschap en zijne werkzaamheden. In de maand December van het jaar 1863 vervulde mr. A. F. Sifflé de spreekbeurt met eene voorlezing, houdende opmerkingen naar aanleiding der inwijdingsrede van jhr. B. H. C. K. van der Wijck b'vj de aanvaar- 26 27

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1865 | | pagina 14