40 wetenschap daardoor het meest is gebaat. Wij wijzen slechts op de nagenoeg volledige verzameling van inland- sche vogelsnog onlangs naar het systeem van prof. Schlegel gedetermineerd en op voor ieder bevattelijke wijze gerangschiktop de eveneens bijna voltallige collectie der in de Zeeuwsche wateren levende visschen op die der molluskencrustaceën enz. Maar niet alleen Zeelands Fauna is er zooveel moge lijk vertegenwoordigdook zijne Flora wordt er niet ge mist. Met het op kosten des genootschaps aangelegde en bijna voltooide Plerbarium der op het eiland Walche ren in het wild groeijende plantenis de grondslag ge legd eener volledige Flora van Zeelandin welke alle deelen der provincie achtereenvolgens hunne plaats zullen vinden. De kennis van den bodemde voor dit gewest zoo hoogst belangrijke en tot nu toe (in vergelijking met an dere provinciën) maar al te zeer verwaarloosde geologie heeft ook in het Zeeuwsch genootschap der wetenschap pen een ijverigen beoefenaar gevonden. Het heeft maat regelen beraamddat steeds een waakzaam oog zoude worden gehouden op de fossielenwelke bij het graven van het kanaal door Zuid-Beveland mogten worden ont dekt en heeft zich in betrekking gesteld met al de be sturen der gemeenten in de provinciewaar zoogenaamde vlugt- of vliedbergen thans nog bestaan, ten einde bij de soms plaats hebbende afgravingen niets verloren zoude gaanwaarbij dit gewest uit een antiquarisch of geolo gisch oogpunt eenig belang zou kunnen hebben. In het 41 voormalig vijfde district der provincie heeft het nog voor weinige jaren een plaatselijk onderzoek door eene commis sie uit zijn midden doen instellen naar den bodem van het gehucht de Kauter, hetgeen tot de ontdekking heeft geleid eener noch door diluviaal zand, noch door allu viale gronden bedekte oppervlaktemaar van eenen vas ten bodembehoorende tot de tertiaire formatiezoo als tot nu toe nergens in Nederland is aangetroffen. Meer dan eens heeft het Genootschap ten behoeve der we tenschap den eersten stap gedaan en rekende het zich gelukkigdoor zijnen invloed nuttige zaken te kunnen tot stand brengen. Zoo werd reeds in het jaar 1856 door zijne tusschenkomst te dezer stede voor Zeeland eene commissie in het leven geroepen tot het doen van mete orologische waarnemingen op den oceaan en hoe moeije- lijk dit ook viel uit eigen fondsen van de noodige instrumenten voorzien. Met die weinige punten onder Uwe aandacht te bren gen vleijen wij ons genoegzaam te hebben aangetoond eensdeels dat het Genootschap zijner roeping is getrouw geblevenanderdeels dat het niet is verflaauwd in ijver en werkzaamheidmaar dat het steeds is voortgegaan op den goeden weg en met betrekkelijk geringe krachten veel ten nutte der wetenschap in en voor Zeeland heeft ge daan. Meer echter ligt er nog voor de hand en groot is de omvang der taak die van ons op hare vervulling wacht.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1865 | | pagina 21