8 ring en dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen, eïi in December 1864 uit een dubbeltal, bestaande uit de heeren dr. A. A. Fokker en dr. J. C. de Man, telkens de eerst- genoemden op nieuw gekozen. Het voorzitterschap was afwisselend bekleed, nog in 1863 door den heer dr. A. A. Fokker, gedurende het jaar 1864 door den heer K. R. Pekelharing en gedu rende dit jaar door den heer mr. M. F. Lantsheer. Nog voor het einde van 1863 heeft het Natuurkundig gezelschap gemeend, den hoogbejaarden en door familie omstandigheden gedrukten concierge J. A. Genevay met den 1 Mei daaraanvolgende uit die betrekking te moeten ontslaan. De wenschelijkheid daarvan werd ook door dit genootschap gedeeld en nadat reeds voorloopig door wederzijdsche besturen in overleg "was getreden om trent de meest geschikte wijzewaarop zijn ontslag en zijne vervanging zouden geschieden, werden de deswege aan directeuren gedane voorstellen in hunne vergadering van 31 December goedgekeurd en den 2 Maart 1864 ook de benoeming bekrachtigd van P. O. Tevel aan wien tevens de betrekking van custos onzer in het museum geplaatste kabinetten en verzamelingen is opgedragen. De gunstige bepalingen, bij datzelfde besluit door di recteuren ten behoeve van Genevay gemaaktbleven echter buiten gevolgdaar hij reeds overleed voor de nieuw benoemde concierge zijne functie had aanvaard. Den 17 November 1863 werd ook in deze gemeente het halve eeuwfeest der bevrijding van het vaderland en 9 der wederoptreding van onze natie in de rij der onaf hankelijke volken plegtig gevierd. Het genootschap, op welks lotgevallen het treurig tijdperk der Fransche over- heersching ook niet zonder invloed is gebleven, gaf zij nerzijds mede blijken van deelneming in die heugelijke gebeurtenis en stelde, even als ten jare 1862 bij gele genheid van het XVIIe landhuishoudkundig congresook nu weder zijne kabinetten en verzamelingen eenige da genen wel den 16, 17 en 18 November, voor het publiek kosteloos ter bezigtiging open. Met graagte werd van deze vergunning gebruik gemaakt en zoo groot was de toevloed der bezoekers voor het meerendeel uit de volksklasse dat hun aantal veilig op bij de drieduizend kan worden geschat. In de maand December van datz3lfde jaar werd door het genootschap een gewigtig vraagstuk behandeldeene humaniteitskwestiedie niet alleen de wetenschapmaar meer nog de beschaving gold. Het betrof het voorstel na voorafgaande overweging door het bestuur, in de ge wone vergadering van den 2 dier maand gedaanheb bende de strekkingdat het genootschap gelijk kort te voren door het Provinciaal Utrechtsch genootschap was geschied zich eveneens tot den Koning zoude wenden met een adres tot afschaffing der doodstraf. In eene buitengewone vergadering, den 8 daaraanvolgende gehou den werd dit voorstel in het breede besproken. Levendig en belangrijk waren de discussiëndaardoor uitgelokt niet enkel de wenschelijkheid van den maatregel der af schaffing en hare opportuniteit in Nederland maakten daar bij een punt van onderzoek uit, ook de vraag kwam te

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1865 | | pagina 5