12 pen die vroeger in eene daartoe ingerigte doch zorgvuldig gesloten kast geborgen, voor het grootste gedeelte onge- classificeerdoverigens zoo verward door elkander lag dat noch de bezoeker haar bestaan vermoedde, noch de wetenschap er door gebaat is geworden. De grootste verpligting heeft het genootschap aan het lid dr. Y. Keijzer, die behalve de zorg voor het minera- logisch gedeelte ook die voor de conchyliën heeft op zich genomen en gernimen tijd heeft besteed aan het in orde brengen en classificeren volgens het stelsel van üe Lamarck met de wijzigingen daarin gebragt door Deshayes. Moge nu deze onze verzameling al niet compleet genoemd kun nen worden, zoo bestaat zij toch uit ruim 650 soorten, die 95 geslachten vertegenwoordigen. De verschillende species zijn bijna zonder uitzondering allen uitmuntend geconserveerdterwijl er zich verscheidene soorten onder bevindendie tot de meer zeldzaam voorkomende ge bragt moeten worden. Een volledige catalogus alsmede naambriefjes onder elke soort geplaatst, maakt het den be zoeker gemakkelijk de verschillende specimina te bestuderen. In diezelfde vitrines, waarin ook ten toon gesteld zijn enkele schoone exemplaren van madriporen en sponsen zal ook hare plaats vinden de Flora van Walcherenmet wier aanleg het lid dr. G. van Bennekeler zich steeds bezig houdt. Langs een der muurvakken van dat vertrek zijn voor het publiek overzienbare kassen of open montres aange- bragt in welke de voorwerpentot de Fauna van Zee- 13 land behoorendein nette orde gerangschikt zijn. Se dert de laatste algemeene vergadering zijn door tus- schenkomst van den conservator, het lid-directeur dr. J. C. de Man, een veertigtal nieuwe exemplaren aan deze verzameling toegevoegdvan welke 9 tot de polypen en straaldieren8 tot de weekdieren 9 tot de gelede dieren, 8 tot de visschen en 5 tot de kruipende dieren belmoren. Met het verzamelen van andere voorwerpen zal door den ijverigen conservator ook in het volgende jaar worden voortgegaan. De exotische reptiliën hebben in de benedenkamer eene ruimere en geschikte plaats ontvangen. Enkele dier bij dragen tot ons kabinet van naturaliën werden ons geschon ken door de heeren dr. A. A. Fokker, dr. L. J. de Marree, A. J. 's Graeitwen, D. H. van der Heijde en J. Tuu- ter allen te Middelburg en H. W. Messer te West- kappel. Onder de geschenken van den heer 's Graeuwen ver dient vooral vermelding een merkwaardige schedelin het laatst der vorige eeuw in het strand van Walcheren gevondenwelke kop niet alleen als eene groote aanwinst voor het genootschap moet worden beschouwd, maar ook voor de wetenschap in het algemeendie binnen kort daarmede in kennis zal worden gesteld door dr. de Man in het weldra uit te geven VIe stuk van het Archief x). Dr. J. C. db Man, Beschrijving van eenige in het strand van Walcheren gevonden schedels en van een cranium osteoscleroticum met platen, opgenomen in het Archief, deel VI, bl. 135.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1865 | | pagina 7