14 De vogelswaarvan ik daareven met een enkel woord gewaagde bevinden zich door de zorg van den conser vator, het lid-directenr dr. L. J. de Marree, in goeden staat. Zij zijn ook dit jaar allen uit de kas geweest en behoorlijk nagezien. Ofschoon de aanwinst van nieuwe exemplaren niet groot geweest is, zoo kunnen wij toch de vermeerdering vermelden met het mannetje van de kleine rietgans (anser brachyrynchus) en het wijfje van de brand- of dondergans(anser leucopis)die wij geen van beiden bezaten. Verder werd het kabinet nog vermeerderd met een wijfje van den roerdomp (ardea stellaris) en van de note- kraker (nucifraga caryocacatactus)van welke wij slechts de mannelijke individu's hadden. Eindelijk is ook in dit lokaal eene plaats aangewezen aan de uit haren aard nog kleinemaar keurige verza meling van natuurkundige voorwerpenbij het middel baar onderwijs aan de rijks hoogere burgerschool alhier gebruikt wordende. Deze voorwerpen, tot dusver bestaande in gedeeltelijk te Utrechtgedeeltelijk te Parijs vervaar digde geraamten van onderscheiden dierenzijn er slechts gedeponeerd. Wederkeerig worden door ons ten dienste van dat onderwijs de in onze kabinetten voorhanden zijnde naturaliën beschikbaar gesteld. De entomologische verzamelingalthans de oude collectie vlindersbevindt zich in eenen minder bevredigenden toestand. De nieuwe collectie meer bepaald van Zeeuw- sche insecten, verkeert in niet veel beteren staat. Wel heeft de conservator, het lid J. H. Gerlach, wederom een honderdtal insecten bekomen en opgezetdoch het ordenen 15 en inschikken was hem onmogelijk door volslagen gebrek aan eene behoorlijke inrigting en gelegenheid tot eene doelmatige plaatsing. Het bestuur zal trachten aan dit bezwaar zoo spoedig mogelijk tegemoet te komen. Het munt- en penning-kabinetmet het toezigt waarop de heer A. H. G. Fokker directeur des genootschaps zich steeds welwillend blijft belastenis ook in de beide laatste jaren, zoo door koop en ruil als door geschenken, met enkele exemplaren vermeerderd 1). De giften zijn Sedert November 1863 tot November 1865 zijn voor bet kabinet van munten en penningen ten geschenke bekomen en aangekocht: Penningen Penning van Trajanus (koper). Gedenkpenning op de 50jarige verlossing der stad De venter van de Fransche overbeersching (zilver). 1865. Gedenkpenning op den slag bij Doggersbank (zilver) 1781. Utrechtsche wijn- of schutterspenning (dito)1599, Gedenkpenning op de 25jarige regering van koning Leopold 1 (dito)1856. Eereprijs der Nederlandsche maatschappij tot bevor dering van nijverheid (dito). Gedenkpenning op den hertog van Wellington (com positie). Penning van het timmermansgilde te Goes (lood) 1658. Munten Klinkaart van Willem V (goud)13451359. Gehelmde rijksdaalder (zilver) van Zeeland1591. Dukaton (dito), van Zeeland1762. Vierde rijksdaalder (goud), van Zeeland1781. Achtste dito (dito)van Zeeland-1780. Hoedjes schelling (dito)van Zeeland1726. Dito (zilver), van Zeeland1716. Stuiver (goud), van Zeeland1726.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1865 | | pagina 8