28 som van intellectuele krachtendie is kunnen worden bij een - gebragt. In overeenstemming met het tot dusver door mij behandelde onderwerp mij tot de verdiensten van onze voor gangers bepalende, heb ik het oog op den intellectuelen schatdien zij ons hebben bemaakt. Mannen van uitstekende geestontwikkeling, sommigen waarvan zich een ver uitstrek kenden roem verwierven, anderen met een zeldzamen ijver bezield hebben dien opgezameld eu hoewel veel daarvan reeds in verschillende rigtingen aan de wetenschappelijke wereld is medegedeeld, voor een groot deel wacht hij op den be schikbaren tijd van den man van studie om nader te wor den geëxploiteerd. Mag nu al worden toegegeven dat van de besproken opzameling van intellectueel vermogen niet wei nig zijne actualiteit verloren heeft, is het geoorloofd om van het wetenschappelijk peil eene andere, wij kunnen gerust zeggen eene betere, gedachte te koesteren, mogen wij over een meer uitgebreiden kring van denkbeelden kunnen beschik ken dan vroeger het geval wasin hetgeen de voorgangers aan ons op geestelijk gebied hebben achtergelaten erkennen wij volgaarne hunne noeste vlijt en de hooge waarde van hunne bemaking. Ook kunnen wij dit doen ten opzigte van de stoffelijke middelen, die zij bijeenbragten. Kostbare geschenken van verschillenden aard hebben den grond gelegd voor verzame lingen, die in menig opzigt aan het genootschap eene zekere aantrekkelijkheid en aan den deskundige de gelegenheid ge ven voor vergelijking en voor de beoefening der objectieve wetenschap. Moge het verdienste wezen van den jongsten tijd, dat aan die verzamelingen eene gewenschte zorg wordt besteed, het zijn wederom onze voorgangers, die ons hebben in staat gesteld om met het bijeengebragte te woekeren en om het dienstbaar te maken aan genietingendie het kan opleveren en aan behoeften, die men verlangt te bevre digen. Slaan wij daarbij het oog op onze inrigting, dan vreezen 29 wij niet een verwijt van misplaatste ingenomenheid uit te lokkenwanneer wij haar doelmatig noemen. Yoor hem diehetzij als directeur of als lidaan het genootschap verbonden iswordt de toegang ontsloten tot een kring van mannendie in verschillende rigtingen de uitkomsten van hunne studiën aan elkander mededeelenhem, die belang stelt in de kennis van hetgeen de periodieke pers hier en daar in ons land en in den vreemde afwerptstaat een goed aangelegd en ruim voorzien lees-kabinet ten dienste; de man van geletterde opvoeding en ontwikkeling vindt er op ieder gebied het zich steeds uitbreidend materieel voor zijne oefeningen; zij eindelijk, die aan meer gezette objectieve nasporingen behoefte hebben, zien hunne wensehen bevredigd in de vrije beschikking over voorwerpen die de verschillende verzamelingen daartoe aanbieden. Kan men zich voor den man van beschaving ruimer keuze van middelen voorstellen om zijn geest met nuttige kundig heden te verrijken Wij gelooven het naauwelijks. Maar niet alleen dat aan hendie tot het genootschap in betrekking staandie keuze gelaten wordtook voor anderen worden zijne verzamelingen op verlangen ontsloten en zijn de bezittingenvoor zoo ver zulks met de voorzigtigheid be staanbaar isten diensteen menig elders te vergeefs ge zocht voorwerp of document in ons bezit heeft zaken eD toestanden kunnen in het licht stellen, waarover een waas van onzekerheid of twijfel was uitgespreid. Is het te verwonderen, dat het genootschap op den eer- biedwaardigen ouderdom dien het thans bereikt heefteen prestige bezitdat zelfs een tijdvak van lijdelijkheid niet heeft kunnen beletten zich te ontwikkelen Is zij te wraken die ingenomenheid met zijn bestaan bij onze voorregten en bij de belangstelling, die mén buiten ons aan deze instelling toe draagt; eene belangstelling, waarvan onder meerdere blijken zoowel een jaarlijksche geldelijke toelage van de staten van dit gewest getuigt, als de goedgunstige beschikking om ge-

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1869 | | pagina 19