44 ken zijn daarna achtereenvolgend behandeld de Richard II, Hendrik IY, Hendrik Y, Hendrik YI, Richard III, koning Lear en Hamlet. Bij allen, die deze lezingen heb ben bijgewoond, hebben zij de aangenaamste herinnering achtergelaten en, naar wij hopen, ook bij den heer Pekel haring zeiven, die daardoor het genootschap ten zeerste aan zich heeft verpligt. Dit laatste verdient ook gezegd te worden van het lid des bestuursden heer mr, M. F. Lantsheer, die door de uit gave van het 2de stuk van den Inventaris der Zelan dia 11- lustrataten jare 1867 in het licht verschenen, niet alleen der wetenschap op nieuw eene groote dienst heeft bewezen, maar ook daardoor krachtig heeft medegewerkt aan de be vordering van de oogmerken des genootschapsvoor zooverre dit zijne zorgen wijdt aan het opsporenverzamelen en be waren van alles wat belangrijk moet worden geacht voor de kennis der vroegere en tegenwoordige gesteldheid van dit gewest. De groote verwachting, reeds bij den aankoop van de Zelandia lllustrata opgevat en de overtuiging, reeds toen gevestigd, dat zij hoe langer hoe meer in waarde toe nemende werkelijk eene illustratie van Zeeland zoude zijn en blijvenis in den laatst verloopen tijd op schitterende wijze bewaarheid. Niet alleen maakt zij op zich zelf de kern uit van al die Zeeuwsche zaken, welke in onze verza melingen zoo juist op hare plaats zijn en daar tehuis be- hooren; aan den regtsgeleerde en den geschiedvorscher biedt zij eene menigte kostbareelders niet te vindenbeschei den aandie aan iedereen steeds met de meeste bereidwil ligheid ter inzage worden verstrekt; voor de juiste kennis van oude toestanden en voor de topographie in het algemeen bezit zij de beste hulpbronnen, wier deugdelijkheid rèeds aan menig gemeentebestuur is gebleken. Middelburg, Zierikzee, Ylissingen, Axel en Aardenburg maakten van onze verza meling van oude kaarten en van de officiële plattegronden uit vorige eeuwen gebruik tot aanvulling of verbetering van 45 hare eigen collectiesvan fVee zeldzame plattegronden van Ylissingen uit het einde der 16de en het begin der 17d* eeuw, beiden in handschriftwerd ten behoeve van die gemeente mede copie gemaakt; voor Middelburg ook van verscheiden afbeeldingen van gebouwen en van historische platen, in onze verzameling voorhanden. Ook aan particulieren werd met de meeste liberaliteit de toegang tot deze schatkamer geopend, die ook buiten de provincie aan het doen van geschiedkun dige onderzoekingen dienstbaar is gemaakt. Wil echter de Zelandia lllustraia aan haar doel blijven beantwoorden en het nut, dat zij aanvankelijk reeds gesticht heeft, ook voor de toekomst zijn gewaarborgd, dan moet zooveel mogelijk door bijhouden van het bestaande en door aanvullen van het ontbrekende hare volledigheid worden bevor derd. Daartoe is echter de medewerking noodig van velen, die ons gelukkig niet heeft ontbroken. Zoo kregen wij nog van den heer dr. S. Dobbelaer de Wind eene verzameling af beeldingen van het slot Ter Hooge; van onzen bibliothecaris eenige teekeningen van Westkappel; van het lid J. H. van Dale, te Sluis, eene teekening van het huis Te Zandevan ons medelid, den heer L. Janse Bz., te Amsterdam, de ori ginele kaart der waterpassing van Middelburg; van de hee- ren A. H. G. Fokker, J. Luteijn, mr. M. F. Lantsheer jhr. mr. W. H. de Jonge, M. Prakken en mr. G. N. de Stoppelaar stukken van verschillenden aard, waaronder eene genealogie op perkament van de familie van den Brand e enz. De heer mr. J. P. N. Ermerins gemeentesecretaris te Zierikzee en mede-directeur van dit genootschap, verrijkte onze verzameling ook niet weinig met de door hem geschon ken kaarten platenafdruksels van oude zegels en derge lijke. De collectie portretten van vermaarde of verdienste lijke Zeeuwen werd ook weder aanzienlijk vermeerderd. Onder de geschenken mogen wij ook niet met stilzwijgen voorbijgaan de volledige verzameling bestekken en kaarten van alle werkensinds met den aanleg van spoorweg en

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1869 | | pagina 27