46 kanaal zoo hier als elders m Zeeland een begin is ge maakt, door het ministerie van binnenlandsche zaken aan besteed. Door de bijzondere gunst der heeren ingenieurs, met het toezigt op den aanleg van den spoorweg enz. in Zeeland belast, bleven wij ook de photographiën ontvangen, die ten behoeve der regering nu en dan van den staat en den voortgang dier kolossale werken zijn gemaakt; op die wijze is ook die grootsche arbeid voor het nageslacht in onze Zelandia geïllustreerd. Onder hetgeen wij door aankoop hebben verkregen verdient wel in de eerste plaats in aanmerking te komen de éénige collectie plattegronden van onderscheidene Zeeuwsche steden en hare omstrekenten getale van vijftien stuksnaar alle waarschijnlijkheid vervaardigd door Jacob van Deventer tegen het midden der 16d# eeuw en welker belangrijkheid door hetgeen daarover vroeger in de Navorscker en andere tijdschriften is te boek gesteld u genoegzaam bekend zal zijn. Ook de vermoedelijke lotgevallen van die schetsen, welke na verloop van drie eeuwen thans hier eene veilige bewaarplaats hebben gevonden, zijn reeds meermalen be schreven. Op de koninklijke bibliotheek te 's Gravenhage hebben wij door tusschenkomst van den heer J. G. Frederiks al daar kennis gemaakt met eene verzameling uit drie folio deelen bestaande, bevattende afteekeningen van zerken, graf steden, monumenten enz., waarvan één deel uitsluitend Zee land betrof, het geheel in der tijd bijeengebragt door mr. van Lelyveld. De daarin voorkomende teekeningen zijn meest alle vervaardigd door Snijders en de Nooijer, die, zoo als u weet, ook de teekenaars zijn geweest, door den heer Yerheije van Citters voor zijne verzameling gebruikt. De meeste dier teekeningen hadden wij dan ook reeds in de Zelandia; doch sommige ontbraken daaraan, die wij nu achtereenvolgens trachten te verkrijgen door er copiën van te laten maken. Ook hierin werden ons goede diensten door 47 den heer Frederiks beweten, dien wij daarvoor gaarne openlijk de dank van het genootschap toebrengen. Yan tijd tot tijd werden ook hier ter stede enkele aan- koopen gedaanzoo als uit de collectie teekeningen door de boekhandelaars yan Benthem Jutting onlangs in vei ling gebragteen paar schetsjes van Blijhooet minder fraai dan zeldzaam. In Holland hadden wij eveneens ge legenheid tot den aankoop van eenige portretten, waaronder enkele die niet dikwijls voorkomen. Aan het doel des genootschapshet bevorderen en verbrei den van kennis en wetenschap inzonderheid in Zeeland waartoe eene verzameling als de Zelandia llhisirata zooveel kan bijdragenwordt behalve haar ook dienstbaar gemaakt de bibliotheek een kabinet van oud- en zeldzaamheden hoofdzakelijk van Zeeuwsche voorwerpeneen kabinet van munten en penningen en een in verschillende onderdeelen gesplitst kabinet van natuurlijke historie, insgelijks voorna melijk met betrekking tot Zeeland. Laat ons achtereenvolgens zienin hoedanigen toestand die mede zeer belangrijke verzamelingen thans verkeeren en daarbij hoofdzakelijk nagaan, in welke opzigten er vooruitgang en verbetering is te bespeuren. Dat dit laatste met de bibliotheek het geval is, zal u al dadelijk blijken uit de enkele inzage van het tweede supple ment tot den catalogusdat als Bijlage achter het Yerslag van het verhandelde in deze algemeene vergadering zal wor den gedrukt. Om uwe aandacht niet noodeloos te vermoeijen wil ik u eveneens slechts wijzen op de lange lijst van instellingen van openbaar gezag en van bijzonderen aardvan genootschap pen en van particuliere personen, die door de toezending van honderdensoms zeer kostbare werken onder andere van Dante's Inferno met de platen van Gustavë Dore door den heer J. C. Hacke van Mijnden, ons de aangenaamste en vereerendste blijken van hunne belangstelling hebben ge-

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1869 | | pagina 28