50 door den kapitein ter zee H. D. Slegt, te Vlissingen, en is later in handen gesteld van ons medelid prof. de Goeje, te Leidendie echter te vergeefs heeft getracht een vertol ker te vinden van dit door de oriëntalisten nog zeer weinig beoefend dialect. De voorwerpen sedert de laatste algemeene vergadering voor de verzameling van oud- en zeldzaamheden in het be zit van het genootschap geraakt, onderscheiden zich niet zoo zeer door talrijkheid, als wel door de belangrijkheid en hooge waarde van enkele hunner. Behalve eenige fragmenten van met hieroglyphen beschil derde windsels van mumiesafkomstig uit Alexandriëons door den heer G. Verdoorn, notaris te Aardenburg, ge schonken ontvingen wij nog de hiervoren reeds vermelde voorwerpen uit Nieuw Guinea, bestaande uit kleedingstuk- ken wapenen en een afgodsbeeldjedoor den officier van administratie C. A. Büjjghart medegebragt van de expeditie naar de zuidwestkust van dat eiland in 1858 alsmede van wijlen den heer H. P. A. Sifelé alhier eene Indiaansche wapenknods en eene Javaansche kris. Ons medelid dr. J. C. de Man schonk ons een rooden gebakken steen, voorstellende een menschengelaatin 1865 in Noord-Beveland gevonden niet ver van Colijnsplaat bij de overblijfselen eener kapel en begraafplaatswaarschijnlijk van het voormalige dorp Hoecke ('s Gravenhoek). Doch veel gewigtiger dan dit alles en voor Middelburgs roem in de geschiedenis van eene der nuttigste uitvindingen van onschatbare waarde zijn de met primitieven eenvoud kun steloos bewerkte mikroskoop en twee verrekijkers, die naar alle waarschijnlijkheid door onzen vermaarden stadgenoot Zacharias Janssen in het laatst der 16de of in het begin der 17de eeuw alhier zijn vervaardigd. Als een kostbaar reliek in de familie van den heer Zacharias Snijder be waard en door een sterrekundigeals wijlen den heer S. Bomme ook zonder eenigen twijfel voor de echte en eerste verrekijkers van Janssen zelve erkend, zijn deze werktuigen bij laatsten wil van genoemden heer Snijder diezoo als wij reeds aanstiptenjaren lang de betrekking van the saurier heeft vervuld aan het genootschap bemaakt. Het meer dan gewone gewigtdoor het uitvoerend bestuur aan dit geschenk gehechtdeed het daarover het oordeel inwin nen van een alleszins deskundige, den hoogleeraar P. Har- ting te Utrecht, die in zijn belangrijk opstel, onder den titel van: Oude optische werktuigen, toegeschreven aan Zacha rias Janssen en eene beroemde lens van Christiaan Hüygens Snellen van Vollenhoven, te Leiden; prof. J. de Wal, te Leiden; H. P. Winkelman, te Vlissingen dr. J. Zeeman, te Amsterdam. Verder ontving het genootschap nog boekgeschenken van de heerendr. C. A. Abbing, te Enkhuizen; J. C. Altorffer, te Middelburg; W. Appel, te Middelburg; J. van der Baan, te Wolphaartsdijkprof. E. H. von Baumhauer, te Haarlem; jhr. mr. W. H. de Beaufort, te Utrecht; H. J. Berlin, te Amsterdam; O. Blanck, te Stockholm; mr. P. van den Brandelerte Dordrecht; jhr. mr. R. van Breugel Douglas, te's Gra- venhage; O. J. Broch, te Stockholm; dr. P. A. S. van Limburg Brou wer, te 's Gravenhage; D. Buddiugh, te Delft; marquis Anatole de Caligny, te Versailles; C. P. Gaspari, te Christiania; prof. P. O. van der Chijs, te Leiden; Child3, te Philadelphia; A. Cialdi, te Rome; dr. S. Gramer, te Zeildam; van Dam, te Domburg; D. Brouwenaar Dronkers, te Middelburg; mr. J. J. Ermerins, te Zierikzee; prof. W. B. J. van Eijk, te Deventer; Frederiks, te 's Gravenhage; dr. G. P. F. Groshans, te Rotterdam G. M. Guldberg, te Christianiadr. J. C. Hacke van Mijnden, te Loosdrecht; G. Hansteen, te Christiania; C. J. van Heel, te 's Gravenhage; Alex. Hendrix, te Middelburg; L. van Hol- lebeke, te Brugge; C. A. Holmboe, te Christiania; J. Dhont, te Middelburg; dr. N. M. Kam, te Leiden; dr. C. P. Pous Koolhaas, te 's Gravenhage; Lage mans, te 's Gravenhage; M. Loysel, te Cherbourg; Isaac Meulman, te Amsterdam dr. L. Mu 1 derte ArnhemFrederik Muller, te Amsterdam; P. J. Neijts, te ColijnsplaatP. Nijhoff, te Arnhem; M. Henriques Pimentel, te 's Gravenhage; Fr. P. L. Pol len, te Leiden; mr. P. A. Ramaer, te Deventer; H. Rekker, te Mid delburg; Ch. Rue lens, te Brussel; C. A. Ru ij gh art, te Vlissingen; J. A. Sexe, te Christiania; H. D. Slegt, te Vlissingen; H. W. T. Tyde- man, te RoozendaalC. R, Unger, te Christiania; G. A. Vorstel'man van Oijen, te Aardenburg; J. Vuijlsteke, te Gent; P. Waage, te Christiania en dr. T. C. Winkler, te Haarlem.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1869 | | pagina 30