56 Op uitnoodiging van het bestuur hebben de conservatores der verschillende verzamelingen zich bereid verklaard om, voor zooverre zij daarvoor vatbaar waren, een beschrijvenden inventaris van ieder harer op te maken. Met het drukken van enkele daarvan is reeds een aanvang gemaakt, terwijl het voornemen bestaat om ze gezamenlijk met de handelin gen van deze vergadering uit te geven; op die wijze zult gij allen het best in staat zijn om zelf over den toestand en de waarde van onze bezittingen te oordeelendie alle in meer dere of mindere mate aan Zeeuwsche belangen zijn gewijd. Onze vogels bevinden zich, dank zij de voortdurende en onvermoeide zorgen van den conservator dr. L. J. de Marree in den besten staat. Slechts enkele inlandsche vogels missen wij nog, terwijl de aanwinst in den laatsten tijd zich bepaald heeft tot een mannelijk exemplaar van de groote rietgans (anser segetum) en van de meerkoet (fulica atra), alsmede van een vrouwelijk exemplaar van de kerkuil (stix flammea) en van het waterhoentje, van beide welke laatste wij reeds de mannelijke exemplaren bezitten. Het belangrijk geschenkdoor den gezagvoerder van het barkschip Suzanna en Elisabeth van deze stad den heer D. H. VAN DER Heijde ons aangebodendoch met diens goedvinden aan de rijks hoogere burgerschool overgedaanbestaande uit een twee-en-twintigtal uitheemsche vogels, hoofdzakelijk van het eiland Ternateis mede bij onze collectie geplaatst. Dit laatste is ook het geval met het insgelijks aan 's rijks hoogere burgerschool toebehoorend vogelbekdier (ornithorhyn- chus paradoxus) dat echter deel uitmaakt van de natuur kundige verzamelingdie onder toezigt van den kundigen conservator, dr. J. C. de Man, telken jare in belangrijkheid wint. Het is grootendeels aan zijne beinoeijing te danken, dat zij wederom met een zestigtal nieuwe voorwerpen is ver- 57 rijkt, waaronder vijftien welke hij zelf heeft verzameld. De overige zijn deels aangekochtdeels geschonken door de hee- ren J. K. Frederiks en D. H. van der Heijde alhier, W. H. Messer, te Westkappel, J. Loijsen Dillié te Arnemui- den en C. D. Tielenius Kruythoee, te Domburg. Vooral onderscheiden zich daaronder de voorwerpenafkomstig van de heeren Frederiks en Messer, welke meerendeels onder de Zeeuwsche kusten tehuis behooren. Bijzondere vermelding verdient daarbij de in November 1867 te Westkappel aangespoelde maanvisch (orthragoriscus aspera Bonap. seu mola), die tot dezelfde soort behoort als de door prof. Harting in de verslagen der koninklijke akademie van wetenschappen afgebeelde en beschrevene. De onze is echter iets kleinerdaar de lengte van den snuit tot de staart niet één el acht en veertig, maar slechts één el dertien duim bedraagt, waarbij men echter nog iets moet voegen voor het indroogen; het vermoedelijk gewigt was tachtig kilo. Het vreemde gevaarte werd te Leiden opgezet en prijkt thans in ons museum op de kamerwaar de Fauna van Zeeland wordt bewaard 1). Ten jare 1867 is daarbij eene anthro- pologische afdeeling gevoegd, waarbij men zich vooral ten doel stelt, de uit oude begraafplaatsen voor den dag ko mende echte Zeeuwsche schedels te verzamelen. De reeds tamelijk uitgebreide collectiedoor dr. de Man zeiven bij- eengebragtis in het bezit van het genootschap overgegaan en werd aangevuld met de hiervoren reeds vermeldedoor den directeur jhr. mr. J. P. Boddaert achter Westhove op het strand gevonden doodshoofdenen met de schedelsin oud Noord- en Zuid-Beveland opgegraven. Voor verdere bijdragen van dien aard houden wij ons zeer aanbevolen. j welke achter dit verslag zal gevoegd worden hebben wij daarvan ter dezer plaatse niet afzonderlijk melding gemaakt. Ï)~~d7"maanvischdoor prof. Hakting beschreven en door Z.H.G. orthragoriscus ozodura genoemdis in alle dimensies eenigzins grooter dan de onzeterwijl de kenmerken overigens schijnen overeen te komen. Beide zijn aangespoeld in November 1867; het exemplaar van de Helder was vrouwelijkhet onze mannelijk. Ook vóór omstreeks acht jaren spoelde een dergelijke visch te Westkappel aan.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1869 | | pagina 33