gevestigd werd op een of ander gewichtig boekwerkdat vervolgens in handen werd gesteld van de afdeeling, waartoe het behoorde. Het gemis van lezingen op enkele avonden werd vergoed door mededeelingen van directeuren en leden, die zich daartoe welwillend hadden bereid verklaard. Zoo sprak in de maand November van het jaar 1870 de heer dr. J. C. de Man over een merkwaardig stuk kienhoutbij het graven van het kanaal door Walcheren gevonden, en in Januari van het vol gende jaar de heer P. de Bruijne over eenige bijzonderheden uit het leven en de natuurlijke geschiedenis der kapellen, waarbij hij tevens aan de vergadering de belangrijkste speci mina toonde in de zoo rijke collectie van het genootschap voorhanden. In October van datzelfde jaar deelde ons de heer P. Nagtglas den zaakrijken inhoud mede van het boek van Adelahet befaamde Oera Linda Bokdat door dr. J. G. Ottema voor echt gehouden en met ernst besproken door anderen als eene proeve van letterkundige mystificatie nauwelijks der aandacht waardig is gekeurd. De heer dr. A. A. Pokker gaf verslag van het in den zomer van dat jaar in Zeeland zich vrij algemeen voorgedaan hebbend secala cornutum of zoogenaamd moederkoornen behandelde in de vergadering van October 1873 den destijds, ook aan de Zeeuw- sche stranden zich op nieuw vertoond hebbenden eendenmossel (lepus anatifa). Behalve de mededeelingen van den heer dr. P. Seelheim werd in de laatste vergadering van Maart nog door den heer J. P. van Visvliet besproken eene merkwaar dige verzameling Delftsche tegeltjes, voorstellende de wapen oefening van Hollandsche krijgslieden uit het begin der 17de eeuwafkomstig van een ouden schoorsteen in een der lo kalen van het gouvernementsgebouw in de abdijen werd het overige van den avond aangevuld door het verslag van den heer dr. de Man over eenige voorwerpen van natuurlijke his torie, waaronder eene slang uit Akyab, de bungaris annularis onlangs aan het genootschap geschonken. Verzamelingen van het genootschap. De verzamelingen van het genootschap, bestaande uit de na te melden kabinetten en collecties, hebben even als de boekerij eene aanmerkelijke uitbreiding gekregen. Zij zijn geplaatst in het museumdat echter voor alle niet even ge schikte lokalen bevat en voor de meeste ter nauwernood vol doende ruimte aanbiedt. Voor de bewaring wordt door den conciergetevens custosonder toezicht der verschillende conservatoren, behoorlijk zorg gedragen. Het aantal bezoe kers van het museum was vooral in de zomermaanden vrij groot Bibliotheek. De bibliotheek is in de laatste vijf jaren aanzienlijk in omvang toegenomen en met zulk een aantal boekwerken ver rijkt, dat het drukken van een derde vervolg op den ca talogus is noodig geworden. Met dankbaarheid vermelden wij dat het meerendeel der werken door geschenken is saamge- bracht, zoo van het openbaar gezag als van genootschappen en particulieren te weten 42 43 Minister van binnenlandsche zaken. Minister van financiën. Gedeputeerde staten van Zeeland. Gedeputeerde staten van Drenthe. Gemeentebestuur van Middelburg. Gemeentebestuur van Leeuwarden. Gemeentebestuur van Nijmegen. Gemeentebestuur van Alkmaar. Curatoren der Leidsche hoogeschool. Koninklijke academie van wetenschappen. Teylers genootschap te Haarlem. Hollandsche maatschappij van wetenschappen. Bataafsch genootschap van proefondervindelijke wijsbegeerte. Briesch genootschap. Provinciaal XJtrechtsch genootschap". Noord-Brahantsch genootschap. Bataviaasch genootschap van kunsten en wetenschappen.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1874 | | pagina 23