50 werken. Ook verdienen nog vermelding de afteekenmgen uit de verzameling, op de koninklijke bibliotheek te 's Gravenhage berustende, bijeengebracht door den heer van der Lely en die, voor zooverre zij nog ontbreken, ten koste van het genoot schap worden vervaardigd naar gelang met de beschrijving van den inventaris der Zelandia iUustrata wordt voortgegaan. Daarmede is men thans gevorderd tot de zevende porte feuille waarin over de heeren en markgraven van Yeere en Vlissingen en over de stad Vlissingen wordt gehandeld. De derde aflevering is in het jaar 1871 in het licht verschenen van de vierde aflevering zijn reeds enkele bladen afgedrukt. "Voor onderzoekingen van allerlei aard wordt de verzame ling met de meeste vrijgevigheid beschikbaar gesteld. Daar van werd dan ook veelvuldig gebruik gemaakt, vooral van de vergunning om van de aanwezige kaarten kopie te mogen ne men. Dit was inzonderheid het geval met diewelke worden toegeschreven aan Jacob van Deventer, waardoor verschei dene gemeentebesturen zich in het bezit hebben gesteld der oude afbeeldingen hunner steden. Ook voor den waterstaat bleek deze verzameling meermalen van groot nut te zijn. Wil zij echter volkomen aan haar doel beantwoorden, dan mag niets ter completeering worden nagelaten. Daartoe is het wenschelijkdat het hiervoren medegedeelde voorbeeld van den heer Schorer worde gevolgd door de vroegere of tegen woordige eigenaars van de vele, m de laatste jaren gesloopte bnitenplaatsen in dit gewest. Op de meeste toch en inzon derheid op zulkewaaraan historische herinneringen zijn ver bondenwerden vroeger hetzij groote, hetzij kleinere schil derijen of afbeeldingen van die plaatsen gevonden. Na de slooping voor den eigenaar van geene waarde, zijn zij daar entegen in de kabinetten van het genootschap op hare rechte plaats en van uitnemend belang voor de kennis van den vroe- geren toestand der provincie. 3 Ten andere zoude men ook gaarne ziendat eigenaren van ambachtsheerlijkheden er toe mochten kunnen besluiten 51 de in hunne archieven aanwezige kaartenvoor zooveel zij hun van geen nut meer zijn, aan het genootschap ter plaat sing in de Zelandia illustrata af te staan. Eatonet yan penningen en munten. Het reeds zoo rijk voorziene kabinet van penningen en munten werd sedert 1869 met ettelijke honderden exemplaren vermeerderdzoo door aankoop uit de fondsen van het genoot schap als door geschenken van directeuren en ledenvan be sturen instellingengenootschappen en particuliere personen. Door de zorg van den ijverigen conservator, den heer A. H. G. Fokker l) werd aan de verdere completeering on verpoosd de hand gehouden, zooals kan blijken-uit de vol gende opgaven van de jaarlijksche aanwinsten, welke door hem zijn opgemaakt en overgelegd. Sedert 1 April 1869. Jaar. Bij aankoop. PL No. Met. 1700 Begrafenispenning van ds. Joh. de Rijck te Zierikzee Z. Van der Chijs. z. j. Goudgulden van den hertog Aarnoud van Gelderland, 1423—1472 10 3 G. 1761 Rijder van Holland40 4 G. 1750 Halve dito5G. z. j. Dukaat van Pilips voor Zeeland78 2 G. 1762 Halve dukaton van Utrecht met hloemrand 100 4 Z. 1682 Provinciale halve gulden voor Utrecht.110 5 Z. 1855 Scudo van Perdinand II van NapelsZ. 1806 J Piaster van Karei IV van SpanjeZ. 1866 Stuk van 40 cents van Isabella II van Spanje Z. Ren. Breidbach. 1788 Kroon van Joseph II voor Braband28348 Z. Schelling, als voren23350 Z. Bij ruiling. Verkade. 1761 Halve rijder voor Groningen179 2 G. Mediobarbus. Geschenken. Pag. No. Met. Denarius van Vitellius105 Z. 1) Den 27 Augustus 1874 overleden. In de vergadering van October werd door den voorzitter hulde gebracht aan zijne groote verdiensten en kunde. Het genootschap heeft door zijn afsterven een gevoelig verlies geledeudat moeielijk te vergoeden zal zijn.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1874 | | pagina 27