74 weten in deel 1 de stukken een tot en met drie, in deel II de overige vier stukken. Als eerste stuk van het derde deel sluit zich nu hieraan aan de verhandeling van den heer P. J. Neyt over de afdamming van het Sloemet twee chromolithographische af beeldingenwelk stuk in 1873 werd uitgegeven. In dit jaar verscheen het eerste deel der voornaamste inedita van den vermaarden Zeeuwschen staatsman den raadpen sionaris van de Spiegelvoor de pers bezorgd door den hoog leeraar Yreede te Utrecht en uitgegeven onder den titel van mr. Laurens van de Spiegel en zijne tijdgenooten (17371800); het tweede deel ligt mede ter perse. Door de heeren mr. M. E. Lantsheer, J. P. van Yisvliet en mr. J. H. de Stoppelaaruitmakende de daartoe be noemde commissie, is ook een begin gemaakt met het druk ken van het bekendevoor Zeeland zoo belangrijke manu script van Jacob van Grijpskerke, getiteld: het graafschap Zeeland. Subsidie yan de provincie. De meer dan gewone kostendoor het drukken en uitgeven van al die werken veroorzaakt, zouden allicht de financiëele krachten van het genootschap te boven zijn gegaan, als het zich niet op nieuw gesteund had gezien door het subsidie van vier honderd guldendat bij besluit der provinciale staten van 3 Juli 1873, n°. 15, andermaal voor den tijd van tien achtereenvolgende jaren is verleend geworden. Geschiedenis van het genootschap, commissiën enz. Enkele punten, behalve het reeds vroeger medegedeelde, tot de geschiedenis van het genootschap behoorendeverdienen nog eene afzonderlijke vermelding. Yooreerst de tentoonstel ling van Zeeuwsche oud- en merkwaardighedenin de provincie Zeeland of elders voorhanden, van 31 Juli tot 10 Septem ber 1870 op de bovenzaal van het stadhuis te Middelburg 75 gehouden. Door een samenloop van omstandigheden werd zij door geen schitterenden uitslagalthans van financiëele zijde bekroond. Yerder het XIIe Nederlandsch taal- en letterkundig con gres van het jaar 1872, waarop het genootschap zich even als op dat, hetwelk het volgende jaar te Antwerpen is ge houden, heeft doen vertegenwoordigen. Tijdens het Middel- burgsch congres werd door de leden van den Antwerpschen geuzenbond het denkbeeld verwezenlijkt, dat reeds jaren te voren van het genootschap was uitgegaan, namelijk de op richting van een monument voor den edelen Marnix van Sint Aldegonde te Souburg. Dientengevolge werd de com missie, welke indertijd met dat doel door het genootschap was benoemd, in de vergadering van 2 October 1872 ont bonden verklaard. De commissie voor het doen van meteorologische waarne mingen op den oceaan hield onlangs ook op te bestaan door het overlijden van het laatst overgebleven lid, jhr. W. H. de Jonge van Campens Nieuwland, zonder dat het bestuur het wenschelijk heeft geachtdie commissie op nieuw te constitueeren. Eene andere commissie, thans bestaande uit de heeren dr. A. A. Eokker, voorzitter, mr. X, C. Lambrechtsen van Bitihem en P. M. de Ligny, penningmeester, welke het bestuur uitmaakt van het reeds in de vorige eeuw door het ge nootschap opgerichte departement Middelburg van het instituut voor doofstommen te Groningen, zag voortdurend hare be moeiingen met den besten uitslag bekroond en kon telken jare een steeds toenemend bedrag aan giften en contributiën aan genoemde instelling overmaken. In den aanvang van dit jaar werd, in navolging van de thans ontbonden commissie uit de koninklijke akademie der wetenschappen te Amsterdam, eene commissie benoemd tot het opsporenhet behoud en het bekend maken van de overblijfsels van kunst en oudheid in Zeeland. Zij werd

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1874 | | pagina 40