48 komende verzameling spectatoriale vertoogen, welke in de Nederlandsche litteratuur der 18e eeuw eene belangrijke plaats innemen. In eene andere bijeenkomst gaf bij eenige inlichtingen omtrent twee door hem ten behoeve der Zelandia illustrata" vervaardigde kaarten van het zooge naamde verdronken Zuid-Beveland, ontworpen naar de oor spronkelijke kaart van Geenssen, ten jare!698, en naar de daarin door den heer mr. J. Yerheije van Citters gebrachte veranderingen. De heer A. Walraven gaf een belangrijk verslag van eene door hem in den zomer van 1877 gedane botanische excursie in Tholen, Noord-Beveland en een gedeelte van Walcheren, ter uitbreiding van //Zeeland's flora," in de ka binetten van het genootschap voorhanden. Verder had men eenige mededeelingen over belangrijke crustaceëngevonden aan of in de nabijheid van de Zeeuwsche stranden door de leden van het zoölogisch stationen door de commissie over dat station welwillend afgestaan. In eene der laatste bijeenkomsten werd men in de gele genheid gesteld om een 30-tal photographiën te bezichtigen, betrekkelijk de noordelijke IJszee-vaart met den //Willem Barends" onder bevel van den luitenant ter zee le klasse, den heer A. de Bruijne, en vervaardigd door den heer Grant, een Engelsch photograaph-dilettantdie, geheel uit belangstelling en voor eigen rekening, dien tocht had mede gemaakt. Verzamelingen van het genootschap. De verzamelingen van het genootschap, bestaande uit de na te melden kabinetten en collecties, hebben, evenals de boekerijeene aanmerkelijke uitbreiding gekregen. Zij zijn opnieuw geschat en tegen brand verzekerd, alsnu voor eene waarde van f 25000. De bekrompen ruimtewaarin wij ons in het gebouw dat die verzamelingen bevat, moeten bewegen en welke 49 niet toelaat, om de voorwerpen volgens eene noodzakelijke rangschikking te plaatsen, of om die op de meest voor- deelige wijze te doen uitkomen, deed besluiten tot het benoemen van eene commissie voor het beramen van mid delen, om er in te voorzien. Uit een daartoe door haar ingesteld onderzoek is ge bleken, dat eene vergrooting van het museum-gebouw, waarin het genootschap sedert 1801 is gevestigd, doch dat slechts in huur gebruikt wordt, niet wenschelijk was. Ge schikte woonhuizen waren tot aankoop niet aanwezigterwijl een geheel nieuwe bouw te groote geldelijke bezwaren oplevert. In overleg met die commissie werd besloten om, in afwachting dat zich soms later eene geschikte gelegenheid tot verbetering mocht aanbieden, inmiddels te trachten een fonds aan te leggen, dat zal kunnen strekken ter te gemoetkoming in de aan iedere verandering verbonden kosten. Zooveel mogelijk zal daarvoor jaarlijks 150 beschikbaar gesteld worden. Die maatregel zal. eerst in eene verwijderde toekomst vruchten dragen, doch wel verre dat wij die niet zelf hadden willen genietenwanneer hij een halve eeuw vroeger genomen waremeenen wij reden te hebbenons er in te mogen verheugenniet alleen dat wij meer ruimte behoeven dan onze voorouders, maar ook dat wij in de gelegenheid zijnwaarin zij misschien niet verkeerden daadwerkelijk den grondslag te leggen, om er door de na komelingschap in te doen voorzien. Voor de bewaring der verzamelingen wordt door den custos, onder toezicht der verschillende conservatoren, be hoorlijk zorg gedragen. Het aantal bezoekers was vooral in de zomermaanden vrij groot. Dat onze verzamelingen ook buiten Zeeland de belang stelling opwekken, bleek o. a. ten opzichte van het zooge naamde mikroskoop van Zacharias Jansen, dat de tentoonstel ling te Delftbij gelegenheid van de feestviering ter gedachte- 4

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1879 | | pagina 28