52 Handschriften. De verzameling handschriften is mede vermeerderd. In 1874 door een geschenk van den heer mr. M. P. Lants- heer, bestaande uit uitgebreide registers op de notulen der staten en van gecommitteerde raden van Zeeland, op die van de adviezen der rekenkamer, en van de magistraat van Middelburgop die van de kiezers aldaarvan de regee ring van Zierikzee enz. In dat jaar ontvingen wij ook, door tusschenkomst van den bibliothecariseen met portretten versierd prachtexemplaar der door Pieter Yloota°. 1747 op muziek gezette psalmen, in vier folio banden. Door aan koop kwam het genootschap in het bezit van eene zeer merk waardige psalmberijminggeschreven en op muziek gebracht door den bekenden labadist Jaspar Danckaertsvervaardigd op zijne reis naar Nieuw-Engeland en te Wiewert in Pries- land voltooid. De heer mr. T. A. Lambrechtsen schonk ons eene ver zameling brieven van en over Bellamydie daarna gediend hebben voor de bijdrage van den hoogleeraar van Yloten in 's genootschaps Archief." Een in de verzameling berustend Boegineesch handschrift werd door den heer dr. B. T. Matthes, afgevaardigde van het Nederlandsch bijbelgenootschap op Gelebes, vertaald en met andere dergelijke stukken in het Nederlandsch uitgegeven Yan het door 't genootschap in druk uit te geven hand schrift van Jacob van Grijpskerkegetiteldn Het graafschap Zeeland," met de zorg waarover de heeren J. P. van Yisvliet en J. C. Altorffer zich welwillend belast hebben zijn tien vellen 8°. of nagenoeg een derde gedeelte van het geheel afgedrukt. Dit zal vermoedelijk nog in den loop van 1879 het licht zien. Zelandia illustrata. Na het vertrek van den heer mr. M. P. Lantsheer. werd 53 de zorg voor de Zelandia illustrata en hare verdere be schrijving aan dén heer P. Nagtglas opgedragen. Onder het toezicht van den heer Lantsheer werd, ofschoon hij deze gemeente reeds verlaten hadnog het vierde deel (Yeere en Walcheren, le en 2® gedeelte) uitgegeven. De eerste aflevering van het tweede deel, bevattende Zuid- en Noord-Beveland, Schouwen, Duiveland, Tholen en St. Philipslandwerd door den heer Nagtglas bewerkt en zag in Juli 1878 het licht. Het geheele werk is met de registers voor de pers gereed en de laatste aflevering, bevattende de beschrijving van Staats-Ylaanderenvan de forten en vestingen aan de Schelde van de vroeger tot Zeeland behoorende eilanden en van de buitenlandsche bezittingen der Zeeuwen zalnaar wij ver trouwen, nog voor het einde van dit jaar uitgegeven worden. Yoor zoover de beschrijving gedrukt is, zijn de stukken genummerd en in kleinere, gemakkelijk te behandelen doo- zen gelegd. De zoo merkwaardige collectie trekt meer en meer de aandachtwordt door velen geraadpleegd en geeft tot menig vuldige briefwisseling aanleiding. Yeel dienst kon daarmede bewezen worden bij de ontwerpen, door de rijks-adviseurs gemaakt voor eene eventueele restauratie der Middelburg- sche abdij. Door aankoop van teekeningen, photographiën en kaar ten, en door geschenken o. a. van de heeren L. 0. Meijer, te Yoorschoten, J. A. Smits van Nieuwerkerkte Dord recht en D. Pranken Dz., te Parijs, werd de verzameling op niet onbelangrijke wijze vermeerderd. Kabinet yan penningen en munten. Reeds in het vorig verslag werd met een enkel woord gewag gemaakt van het overlijden van den heer A. H. G. Pokker, conservator van het penningen- en muntenkabinet dat vooral door zijne ijverige zorgen en bemoeiingen op de

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1879 | | pagina 30