54 tegenwoordige hoogte gebrachteen sieraad onzer verzamelin gen uitmaakt. Werd toen reeds vermeld, dat het genootschap door zijn afsterven een gevoelig verlies heeft geleden dat moeilijk te vergoeden zou zijn, de ondervinding der laatste jaren heeft dit alleszins bevestigd. Nadat de heer mr. J. W. Lasonder zich in het begin van 1876 welwillend bereid verklaard had, om de zorg over dit kabinet op zich te nemen, zag deze zich reeds in het volgend jaar tot ons leedwezen verplicht, wegens vele ambts bezigheden, daarop te moeten terug komen en alzoo de betrekking van conservator neder te leggen. Tot hiertoe is het niet mogen gelukken in dit con servatorschap te voorzien. Een gevolg daarvan is, dat de catalogiseering der jaarlijksche aanwinsten en de zorg voor eene verdere completeering hierdoor tijdelijk zijn gestaakt. Onder meer verkreeg het genootschap ten geschenke eene verzameling Zeeuwsche duiten, ter aanvulling van de aan wezige exemplaren, van den heer dr. Y. Keijzer alhier; een denier van dan I, hertog van Braband (12611294) van den heer H. M. Kesteloote Domburgeenige brandspuit penningen der verschillende Zeeuwsche steden en enkele Ylissingsche gildepenningenvan den heer H. N. Tetterode te Hulst; exemplaren van de toegangspenning tot den hor tus te Amsterdam, van de heeren dr. J. O. de Man en jhr. mr. J. W. M. Schorer; eene zilveren geuzenpenning in den vorm eener halve maan (van LoonIbl. 192) van den heer J. W. D. Böellte 's Gravenhageeen gouden afslag der noodmunt van Zierikzee, a°. 1575, van jhr. A. A. des Tombe, te 's Gravenhage; een muntstuk van het koningrijk Siamzijnde een piester completeering van dergelijke reeds in de verzameling voorhanden munteneen bronzen exemplaar van de gedenkpenning ter gelegenheid van het 3e eeuwfeest der Leidsche universiteit, van heeren curatoren; een dito van de medaille der in 1877 te Am- 55 sterdam gehouden internationale bloemen-tentoonstelling van den heer J. Luteijn; een dito van de gedenkpenning ter herinnering aan het 100-jarig bestaan van het Bataviaasch genootschap van kunsten en wetenschappen, enz. Yoorts is ter beschikking van het genootschap gesteld eene verzameling penningen en munten uit de nalatenschap van wijlen den heer J. ab Utrecht Dresselhuisom daaruit eene keuze te doen tot aanvulling der nog ontbrekende exemplaren. Moge het spoedig eene der eerste werkzaamheden zijn van eenen weldra nieuw te benoemen convervator, om deze ons geschonken munten en legpenningenmet nog anderedie op bewerking wachtenin onze verzameling hare plaatsen to geven. Opgezette vogels. De kleine collectie Europesche niet inlandsche vogels en die van vogels welke in andere werelddeelen tehuis be- hoorenalsmede de in belangrijkheid toenemende verzame ling van inlandsche vogels verkeerenonder toezicht van den heer E. Ermerins, in voldoenden staat. Met de com pleteering van de laatste soort wordt voortgegaan waartoe een zestal nieuwe exemplaren werd aangekocht. Hoewel van velen slechts een exemplaar aanwezig is, waardoor het ver schil tusschen beide geslachten en de zoo verschillende dos naar leeftijd gemist wordt, verbiedt de beperkte ruimte, al die soorten op te nemen. De geheele verzameling bestaat uit ruim 300 vogels. Verzameling- van voorwerpen van zoölogischen aaiul, alsmede vau anthropologische en pathologische voorwerpen. In den loop van vijf jaren is ook deze verzameling waarover het conservatorschap is opgedragen aan den heer dr. J. O. de Man, verrijkt geworden door talrijke ge schenken. Wij vermelden gaarne als gevers de heeren dr. Y. KeijzeralhierG. J. Bertelte KoudekerkeH. Joh.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1879 | | pagina 32