zijn indertijd, door den heer dr. G. van Hennekeler bijeen gebracht. Men is in het bezit van onderscheidene soorten, die tot hiertoe nog op geene der plantenlijsten voorkomen, als in Zeeland groeiende; terwijl men er ook enkelen aantreft, tot dusver in Nederland nog niet gevonden. Nan de groep wieren tot hiertoe nog niet vertegenwoor digd is eene kleine verzameling voor het herbarium in be werking. Oud- en zeldzaamheden. De verzameling van oud- en zeldzaamheden is in de laatste jaren weder met een aantal merkwaardige voorwerpen ver rijkt geworden. Daartoe behoort in de eerste plaats eene door den heer mr. W. O. M. de Jonge van Ellemeet geschonken doodkist van rooden zandsteenwelke tal van jaren gestaan had op de oude begraafplaats te Eikerzee in Schouwen. Zij is ver moedelijk afkomstig uit het klooster Bethlehem aldaar. Deze kist is lang 2 M., breed aan het boveneinde waar eene plaats voor het hoofd is uitgebeiteld 80 c. M. en aan het ondereinde 52 c. M.diep van boven 35 be neden 43 c. M. De buitenzijde is ruw, doch de binnen kant is met fijne ribbetjes juist en evenredig versierd. Wijlen de heer A. Geluk JAz. te Tholen, en de heer J. J. P. Wiecking te Goes gaven onderscheidene voorwerpen gevonden op de plaats waar Reimerswaal gelegen wasvan welke stad de overblijfselen sedert den aanleg van den dam door de Ooster-Schelde allengskens meer bloot komen. Door aankoop en geschenk kregen wij enkele voorwer pen op de oude begraafplaats te Domburg gevonden waar bij de bereidwillige medewerking van den heer W. G. Bal handelaar in oudheden alhier, ons steeds van dienst was. De verzameling steen en kogels werd vermeerderd met eenige exemplaren gevonden bij de graafwerken voor het droogdok 61 alhier; die van gebakken steenenmet een waarop tusschen eenig lofwerk het jaartal //1594,'1 respectievelijk aangebo den door de heeren dr. Y. Keijzer alhier en J. A. van Boven te Ter Neuzen. Aangekocht werden een zilveren met vier schilden voor ziene halsketen van het schuttersgilde van St. Sebastiaan te Yeere, en een in het midden der 18de eeuw in Oost- Indië vervaardigde statuette van den advokaat mr. Petrus Gerardus Dobbelaervan Middelburg niet onbelangrijk voor de wijze van kleederdracht dier tijden. De collectie stempels en zegels is verrijkt met den stempel van het cachet van de Mairie cl"Mede2e. arrondissement prêfectwre de VEscawteen geschenk van den heer J. B. Blindenbach. Behalve het wapenbord van Marcus Zuerius Boxhorn schonk de heer mr. D. A. Berdenis van Berlekom ook het portret van dezen 3 October 1653 te Leiden overleden hoogleeraar en Zeeuwschen geschiedschrijver. Dr. J. C. de Man stelde ons in het bezit van een ge beeldhouwd wapen der familie de Moor. Zeer belangrijk was ook het door wijlen jhr. mr. J. de Witte van Citters aan het genootschap bemaakt legaatbe staande uit de portretten van verschillende raadpensionarissen van Zeeland en burgemeesters van Middelburg met hunne echtgenootenbehoord hebbende tot het geslacht van den overledene. Ofschoon bepaald wasdat die portretten eerst na het overlijden van een tweetal zijner erfgenamen in 't bezit van het genootschap zouden komenhebben deze laatsten die stukkenbehalve een zestalreeds onmiddelijk aan onze verzameling afgestaan. Uit diezelfde nalatenschap ontvingen wij eene vergulde zilveren bokaal met dekseldoor de staten van Zeeland in 1780 geschonken aan ieder der vijf gecommitteerdeno. a. mr. J. van Citters, voor de zaken der indijking van de Hoofdplaat. Aan de eene zijde van den bokaal staat het 60

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1879 | | pagina 35