68 Dit werk omvat Eerste deelZeelands toestand en verhouding tot de Unie (17661786), met een kaartje. Tweede deel: de staatsgeschillen in de Nederlandsche re publiek tot de door Pruissen en Erankrijk beproefde bemid deling (1780November 1786), met het phototypisch portret van den raadpensionaris. Derde deel: de staatsgeschillen in de Nederlandscherepu bliek door de gewapende tusschenkomst van Pruissen be slecht. Yan de Spiegel's politisch-diplomatisch bedrijf als raadpensionaris van Holland en West-Priesland (Novem ber 1786December 1791). Yierde en laatste deelde toestand van Nederland en van Europa (17881795). De hoogleeraar Yreede heeft zich door dezen veel omvat- tenden arbeid de erkentelijkheid verworven van allendie in de geschiedenis der laatste dagen van onze republiek be lang stellen. Moge de uitgaaf dezer geschriften voor het genootschap met aanzienlijke geldelijke offers zijn gepaard gegaan, het is er fier op zijner zijds iets te hebben kun nen bijdragen tot eene meer juiste en rechtvaardige beoordee ling van dezen door sommigen zoozeer miskenden Zeeuwschen staatsman. Yan het //Archief, vroegere en latere mededeelingen voornamelijk in loetrekking tot Zeelandzagen het licht In 1876 het vervolg van het tweede stuk van het IIIe deelbevattendeJ. H. van Dale naamlijst van de poor ten torenssteegersmarktenstraten enzder stad Sluisin het midden der 15e eeuw j In 1878 het derde stuk: In memoriammet het portret van mr. M. E. Lantsheerdr. J. C. de Maneen elands hoorn opgevischt in de Scheldemededeeling over eenige heen deren in of nabij Zeeland gevondenmet eene plaat en hout sneden in den tekstmr. B. C. Caueenige geschiedkundige bijzonderheden betreffende den polder Schouwenuit authentieke 69 en andere geloofioaardige bescheiden in chronologische orde ver zameld dr. J van YlotenUit Bellamy s nagelaten brieven en papieren met eene plaat en houtsneden in den teksten mr. A. J. van Deinse en mr. E. Eokker, iets over armen verzorging in vroegere dagen. In hetzelfde jaar alsnog het eerste stuk van het IYde deel mr. G. A. Eokkerrepertorium van charters en bescheiden betref fende het Zeeuwsch dijkwezen-I. Broekema, Cornelis Corne- liszWillem Bar ends en hunne tochtgenootennaar authentieke stukkenmet kaart van straat Nassaugedachten over de jDea Nehalenniaaan het Zeeuwsch genootschap der wetenschap pen voorgesteld door mr. L. P. van de Spiegel, ten jare 1773, ingeleid door dr. H. Kern. In 1879, het tweede stuk van voormeld deel: A. Holle- stelle geschied- en waterstaatkundige beschrijving vam de wa terschappen of polders van het eiland Tholentoegelicht door 23 kaarten van de oude en tegenwoordige gesteldheid. Yerder verscheen in 1876 de vierde aflevering van het eerste en in Junij 1878 de eerste aflevering van het tweede deel van den inventaris der Zelandia illusirataverzameling van kaartenportrettenplaten enz. betreffende de oudheid en geschiedenis van Zeelandtoebehoorende aan het genootschap. Hierover vindt men reeds een en ander vermeld op bl. 53 hiervoren. Geschiedenis van het genootschap, commissiën enz. Yeel van het hiervoren reeds medegedeelde moet geacht worden te behooren tot de geschiedenis van het genootschap. Enkele punten verdienen nog eene afzonderlijke vermelding. Vooreerst het den 2 December 1874 genomen besluit, om aan den heer mr. M. E. Lantsheerbij zijn vertrek uit Middelburg, wegens zijne vele verdiensten jegens het genootschap, gedurende de 25 jaren waarin hij met hetzelve in betrekking heeft gestaanals blijk van erkente lijkheid, een gouden medaille aan te bieden, geslagen

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1879 | | pagina 39