50 51 Verzamelingen van het genootschap. In het vorig verslag is melding gemaakt van het den 31 Januari 1878 genomen besluit om, in afwachting dat hch soms later eene geschikte gelegenheid tot verbetering lokalen mocht aanbieden, inmiddels te trachten een fonds aan te leggendat zal kunnen strekken ter tegemoet koming in de aan iedere verandering verbonden kosten, en diarvoor jaarlijks, te beginnen met 1878, minstens f 150 beschikbaar te stellen. Sedert dien is daarmede geregeld voortgegaan. De verzamelingen van het genootschap bestaande uit de na te melden kabinetten en collectiën, hebben even als de boekerij eene aanmerkelijke uitbreiding gekregen. Het mag bijna overbodig geacht worden op nieuw de meermalen geuitte klacht te herhalendat de lokalen voor 1 het genootschap te klein zijn, waardoor de voorwerpen niet behoorlijk kunnen gerangschikt worden. Het bestuur tracht hierin zooveel mogelijk te gemoet te komen en mag zich daarbij steeds verheugen over de zeer gewaardeerde medewerking van de directeuren van het na tuurkundig gezelschap eigenaren van het museum-gebou1 Sedert eenigen tijd had het genootschap, behalve de tot dusver gebezigde lokalenook in gebruik genomen het vroeger voor laboratorium der voormalige geneeskundige school gediend hebbende bijgebouwtje, aan de zijde van de. lomberdstraatmet daartoe behoorende bovenvertrek. In het eerste waren tijdelijk eenige steenen oudheden geplaatst het laatste diende tot bergplaats van het archief c. a. In overleg en met medewerking van genoemde eigenaren zijn beide lokalen in meer bruikbaren staat gebracht. Het benedenvertrek is door het wegbreken van eene trap belang rijk vergroot en de toegang daarnaar zoodanig veranderd, dat men het thans bezoekt door eene deur in den gang van het hoofdgebouw in plaats van gelijk tot dusver alleen van de straatzijde. Het bovenvertrek heeft eveneens in plaatsruimte gewonnen nudoor het wegbreken van een houten schotdaaraan het vroeger bestaan hebbende por taal is toegevoegd. Bedoeld benedenlokaal is bestemd tot bewaarplaats van al de in den bodem gevonden steenen oudheden en dergelijken terwijl het bovenlokaal is ingericht voor antieke Walcherschi kamer. Op beide verzamelingen wordt meer breedvoerig teruggekomen bij de behandeling der verzameling oud- en zeldzaamheden. poor de nieuwe inrichting van beide lokalen is in de overige vertrekken eenige plaatsruimte verkregen. Voor de bewaring der verzamelingen wordt door den custos i’. 0. Tevelonder toezicht der verschillende conservatoren, hoorlijk zorg gedragen. Door deze laatsten worden van de meeste verzamelingen nieuwe catalogussen vervaardigd, hetgeen vooral wat de oud- en zeldzaamheden betreft hoogst nood zakelijk is geworden wegens de uitbreiding welke die ver zameling in de laatste jaren heeft ondergaanals ook door bovenvermelde splitsing. Reeds van enkele dier nieuwe catalogussen zal een afdruk als bijlage bij dit verslag gevoegd wordenterwijl het voor nemen bestaat die tegen eene geringe som voor de bezoekers verkrijgbaar te stellen. Het aantal bezoekers neemt jaarlijks zeer toe en is vooral gedurende de zomermaanden niet onbelangrijk. De weinige plaatsruimte maakt het moeilijkom de ver zamelingen, bijv, des zondags, voor het publiek ter bezich tiging open te stellen. Intusschen is daarmede reeds in zooverre eene proef genomen, door het museum op eenige achtereenvolgende zondagen toegankelijk te stellen voor de in de gestichten verpleegd wordende weezen.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1884 | | pagina 27