52 53 Bibliotheek. Zelandia illnstrata. wijlen nu het geschriften van genootschap afstond de nagelaten werken en ïijn oom dr. J. ab Utrecht Dresselhuis. Mevrouw de weduwe A. Ruisch te Vlissingen schonk de door haren echtgenoot uitgegeven werken en enkele hand schriften waarvan zij zich echter de bewaring levenslang heeft voorbehouden. Overigens werd de verzameling handschriften slechts met een enkel stuk vermeerderdnamelijk over //de beroeringen van 1795,” terwijl is aangekocht een niet onbelangrijk re gister op de notulen van de stad Veerevan 1751 tot 1761 fewngesteld door den burgemeester J. J. Andriessen. Van de bibliotheek wordt een steeds toenemend gebruik gemaakt Ook aan leden of personen buiten Walcheren werden nu en dan boeken uitgeleend. Het misschien éénig bewaard gebleven exemplaar der volksuitgaaf van den roman Die schoone ende die suverlicke historie van Appollonius van Thyro enz. (a°. 1493) door het genootschap aan dr. G. Penon te Groningen in bruikleen gegevenis thans behandeld en overgedrukt in zijne Bijdragen tot de ge schiedenis der Nederlandsche letterkunde.” De bibliotheek is in de laatste vijf jaren weder aanzien in omvang toegenomenhoofdzakelijk door de zich steeds uitbreidende betrekking met talrijke binnen- en bniten- landsche genootsch appen Een aantal boekendoor Zeeuwen geschrevenover Zee land handelende, of in die provincie gedrukt of uitgegev. kwamen door geschenken of aankoop in ons bezit. I; in de laatste jaren aangenomen beginselom de verzameling zooveel mogelijk te doen bestaan uit laatstbedoelde werk wordt steeds met goed gevolg nagekomen. De’ uitgaaf van een vierde vervolg op den catalogus was allengskens noodzakelijk geworden. Daar evenwel van den oorspronkelijken in 1864 uitgegeven catalogus en van enkele vervolgen geene of slechts zeer weinige exemplar-1 meer voorhanden waren werd in 1880 tot eene geh> nieuwe uitgaaf besloten, met welker samenstelling de 1 bliothecarisde heer E. Nagtglaszich welwillend belast heeft. Zoowel de bestaande inrichting der lokalen waarin door gebrek aan plaatsruimte geene verandering kon gebracht wordenals de vele moeilijkheden en kosten verbonden aan het vernommeren van alle boeken, verhinderde in d( schikkinghoe wenschelijk ookveel verandering te brengen. Van den nieuwen catalogus in 1882 voltooidis aan al de directeuren en ledenalsmede aan de bibliotheken der vereenigingenwaarmede het genootschap in betrekking staat, een afdruk aangeboden. De nieuwe uitgaaf is verrijkt met eene zeer belangrijke geschiedenis der bibliotheek zelve waarop wij de aandacht meenen te moeten vestigen. Door een en ander kan het verslag betreffende deze verzameling ditmaal kort zijn. Vermelding verdient een belangrijk geschenk van mr. G. P. Lenshoek te Wolfaartsdijk die aan Het laatste deel der beschrijving van deze Verzameling van kaartenportrettenplaten enz. betreffende de oudheid en geschiedenis van Zeelandtoebehoorende aan het ge nootschap, is in April 1880 met titel, algemeene voorrede i registers in het licht verschenen. Eerst nu kan over de groote belangrijkheid dezer verzame ling een juist oordeel geveld worden. Voor onderzoekin gen van allerlei aard wordt zij met de meeste vrijge- gheid beschikbaar gesteld. Daarvan werd dan ook veel- iildig gebruik gemaakt, vooral van de vergunning om van de kaarten en afbeeldingen kopie te mogen nemen. Zoo werden voor den heer dr. H. D. Tjeenk Willink, uitgever te Haarlem, een aantal afbeeldingen van oude Zeeuwsche r

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1884 | | pagina 28