54 weinig tijd beschik- Kabinet van penningen en munten. Bij de steeds bestaande vacature van een conservator van deze verzameling had de voorzitter van het genoot schapjhr. mr. D. G. van Teijlingenzich welwillend bi - reid verklaardom de zorg over dit kabinet op zich f nemen. Wegens vele ambtsbezigheden zag hij zich evenwel verplichtreeds spoedig op dit besluit te moeten terugka men en alzoo die betrekking neder te leggen. In het najaar van 1881 gaf de heer J. Broekema, adjunct-archivaris der provincie Zeelandgehoor aan hn menigwerf door velen uitgedrukt verlangen om als con servator dezer zeer belangrijke verzameling op te treden, ofschoon ook hij daartoe slechts zeer baar had. Zijne eerste bezigheid bestond in de beschrijving en rang schikking. der achtereenvolgens na het overlijden van den .nservator A. H. G. Fokker ten geschenke ontvangen aangekochte penningen en munten. Be heer Broekema heeft daarna al de penningen vol- ns den catalogus nagezien Verder heeft hij de naar van Loon gerangschikte Nederlandsche historiepenningen voor ben van nieuweverkorte en voor de bezoekers der ver- zameling doelmatiger ingerichte opschriften. Vervolgens zullen de oude en nieuwere munten hare beurt krijgen. Aan het gebrek van plaatsruimte, dat zich sedert lang heeft doen gevoelenis te gemoet gekomen door het doen ervaardigen van eene nieuwemet glas overdekte pen- ingkast. Ter beschikking van het genootschap is gesteld eene .rzameling gouden en zilveren munten uit de nalatenschap san wijlen jhr. mr. S. Schuurbeque Boeije om daaruit eene keuze te doen tot aanvulling der nog ontbrekende exemplaren. Door de erven van mevrouw M. Fokkervan den Broecke, weduwe van den voormaligen conservator, kwam het genootschap in het bezit van een schaaltje met daarbij behoorende gewichtjes voor het wegen van gouden en zil veren munten. Uit den boedel van wijlen den heer mr. J. A. Noels overleden te Nijmegen, ontvingen wij een zeldzamen gou- n gedenkpenninggeslagen ter gedachtenis van mr. Dirk vanCloon, van 1732 tot 1735 gouverneur van Neêrlandsch- i ndië. Mr. G. N. de Stoppelaar schonk een bronzen exemplaar der vergulde zilveren medaille, geslagen bij de herdenking »an zijn 30-jarig bestuur der confrérie van St. Sebastiaan alhier en van eenige andere belangrijke feiten, in verband met de geschiedenis dier instelling. kasteelen en woonhuizen gekopiëerdterwijl ook de heeren Craandijk en Schipperus voor hunne //Wandelingen” verzameling raadpleegden. Door geschenken en aankoop kwamen enkele niet on:- langrijke stukken in het bezit van het genootschap, wells in een toevoegsel aan het werk zullen worden beschreven Daartoe behooren onder anderen eenige photografieën van de groote kerk te Veerevan de gebouwen der rijk>_ leerschoolbehoorende tot de rijkskweekschool voor onder wijzers te Middelburg, van het gebouw der voormalige wisselbank aldaarvan de internationale bedijkingsw<-r- ken van het Zwin en van de bedijking van den Schenge- polder. Voorts eene penteekening van het huis //het Lam,” op de kaai te Veere, vermoedelijk vroeger een pakhuis van den vermaarden handelaar Balthasar de Moucheron. De ten getale van drie aanwezige kopieën van Westkappel en den dijk aldaar, vervaardigd door J. Arends, zijn vervan gen door de vier oorspronkelijke teekeningenin het bezit van den heer J. J. I. Sprenger. Door den heer J. A. Smits van Nieuwerkerkte Dor drecht werd de verzameling aangevuld met eenige nog ontbrekende oude prenten. 55

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1884 | | pagina 29