57 tot een du- Opgezette vogels. van Karel IV en gouden en De verzameling opgezette vogelsgrootendeels mlandsche onder toezicht van den conservator den heer E Ermcrins verkeert in voldoenden toestand, ofschoon bij sommige de hoornachtige bek, bij andere de vastheid van den vederen- dosch door ouderdom min of meer geleden hebben. Enkele een tweetal schutterspenning van het St. Jorisgilde te Veere; penning der Middelburgsche schutterij verguld zilveren schutterspenning van het St. 8e- en op de de bekende Zeeuwsche familie de De verzameling werd voorts vermeerderd met een gedenkpenning op de verheffing van Willem IV erfstadhouder in 1747 dien der bisschoppelijke hiërarchie in Nederland 1853 een een een bastiaansgildeop de eene zijde het gildewapen andere het wapen van Huybert. De aanwinsten van munten door geschenken of door aan- koopen bepaalden zich hoofdzakelijk tot de volgende exem plaren een gouden dukaat van Spanje, een gouden reaal van Gelderland (van der Chijs XXIV, n°. 1), een halve gei den reaal van Hollandeen Philipsdaalder van Gelderland (ander exemplaar dan v. d. Chijs n°. 13) een halve dito (voorzijde als v. d. Chijs n°. 15, keerzijde als n°. 16), u vijfde Philipsdaalder van Braband (in 1566 te Antwerpen geslagen en niet beschreven bij v. d. Chijs) een Enge - sche groot uit den tijd van Elisabeth, alle te Kapellc gevonden en door den heer H. K. Persant Snoep ten ge schenke gegeven. Voorts een Spaansche piaster katon van 1759. De heer P. A. Platteeuw te Atjeh zond looden munten van Atjeh. ,emplaren worden dan ook zooveel mogelijk achtereen- vtd^ens door nieuwe vervangen, o. a. een zeemeeuw, een pegaaiduikereen schollevaer, een waterral en een zilver- ensche fazant. De verzameling is voorts vermeerderd met den zoogenaamden wespendief, een roofvogel, op Wal cheren geschoten. Sommige dier exemplaren werden bereidwillig en kosteloos voor de verzameling opgezet door den heer kapitein R. J. van Hooijdonk te Vlissingen. Het genootschap zag zich in de gelegenheid gesteld, ,Pue collectie dienstig te kunnen doen zijn in meer uit schreiden kring. Bij het in werking treden der wet van den 25 Mei 1880, volgens welke sommige voor land bouw of houtteelt nuttige dierenmeest vogelsvoor altoos of gedurende zekere maanden des jaars, zoowel als hunne aten en eieren behooren beschermd te worden, achtte het bestuur het eene nuttige zaak, die vogels, waarvan de meeste bij onze landlieden en hen, die met de uitvoe- g der wet belast zijn, niet bekend zijn naar den in de wet aangegeven naam, voor een ieder ter bezichtiging te stellen. Door de welwillende bemoeiingen van de heeren E. Ermerins en dr. J. C. de Man werd van die vogelen op vier markt een gedurende de maand Januari 1881 eene tentoonstel- g gehouden, in een der vertrekken van het raadhuis, Ike vrij druk is bezocht geworden. Dit leidde tot een later van het hoofdbestuur der maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in de provincie Zeeland ingekomen verzoek, om diezelfde ver zameling ter zijner beschikking te stellen tijdens de in Juni te Goes te houden algemeene vergadering dier maat- schappijten einde haar ook aldaar ten toon te stellen, an dat verzoek is met het meeste genoegen voldaan. Be hield hoofdbestuur heeft vooraf de verzameling met een ze- ventiental eenigzins beschadigde of ontbrekende exemplaren 56

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1884 | | pagina 30