58 59 a. aangeteekend in aangevuld gegeven. en aa meer som- Verzameling van voorwerpen van zoölogischen aard. Na eene uitbreiding van het aantal aanwezige montro zijn de verschillende voorwerpen dezer verzamelinga - voorzien van nieuwe opschriften, thans geplaatst en gerang schikt volgens den nieuwen daarvan door den conservator dr. J. C. de Man vervaardigden cataloguswaarvan een afdruk is opgenomen in het vorig vijfjarig verslag. Niettegenstaande haren geringen omvang is eene dergelijke zoogenaamde provinciale faunistische verzameling, welke en die later aan het genootschap ten geschenke pnsschien nergens dan alleen in de academiesteden aange- troffen wordt, in menig opzicht zeer belangrijk en jezienswaardig. Het is te hopen dat door hendie daartoe staat zijn, de verzameling Zeeuwsche voorwerpen steeds worde verbeterd en aangevuld. Zoo ontbreekt nog al datgene, wat de levenswijze, de soorten, de ontwikkeling enz. van de voor Zeeland zóó belangrijke oesters en mossels voorstelt. Even wenschelijk is het, dat de een of ander zich moge zewekt gevoelen, om het genootschap te verrijken met eene goed saamgestelde verzameling inlandsche d. i. Zeeuw- I e arachniden, kevers, vlinders of andere arthropoden. Immerswij hebben er reeds in het vorig verslag op gewezenonze verzameling van vlinders is in zulk eene mate door de museumtor en myt aangetast, dat bijna alles - moeten verwijderd worden; alleen van de kevers zijn eenige goede exemplaren overgebleven. verzameling werd in Juni 1883 vereerd met een be- y van de leden der Nederlandsche dierkundige vereeni- ging, die dat jaar hunne vergadering in de lokalen des ge- nootschaps hebben gehouden. Wij vleien onsdat het be- staan van het zoölogisch station ook bevorderlijk moge worden voor de zoozeer gewenschte uitbreiding van de ver zameling van eene Zeeuwsche zee-fauna. De verschillende aanwinsten vindt men de 1879 nieuw vervaardigde naamlijst. De heer J. A. Kruijt, consul-generaal der Nederlanden te Djeddahschonk aan het genootschap onderscheidene exemplaren van dieren uit de woestijn van Arabië, o. a. eene slang, te weten de Zamenis florulentus, eene hagedis, Songijlus ocellatus, de zand of woestijn hagedisPsammo- saurus griseus nog eenige andere reptilia uit Egypte en Arabië en verder eene flesch met 13 vischsoorten uit de roo<Ie zee. Van anderen ontvingen wij een opgezette arma- dil en zwaardvisch. De heer P. Kamerman aan de Congo Reeds is met een enkel woord hiervoren gewag gemaakt van eene door dr. J. C. de Man bijeengebrachte het genootschap aangeboden fraaie verzameling van dan honderd soorten van in Zeeland gelegde eieren mige in de oorspronkelijke nesten. Deze in haar soort eenige verzameling, dank zij ook de medewerking van eenige in de verschillende deel en der pro- vincie Zeeland gevestigde belangstellenden in betrekkelijk ko ten tijd bijeengebracht, mag voor het genootschap teren als eene hoogst belangrijke aanwinst beschouwd worden. Hare belangrijkheid kan blijken uit de achter dit verslag gevoegde lijst. Daaruit zal men zien, dat de eieren in- tusschen niet alle van echt Zeeuwsche vogels zijn Ook van die vogels meent dr. de Man de eieren te moeten verzamelen, welke eigenlijk uitheemsch zijn, maar toch in tammen staat in Zeeland broeien, o. a. van de velerlei nieuwe soorten van kippen. Op het aan de regeering gericht verzoek omin het belang der wetenschap, ontheffing te verleenen van enke bepalingen der wet tot bescherming van diersoorten, I treffende het uithalen van eieren en nestenis gunstig voor één jaar beschikt.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1884 | | pagina 31