66 67 zou ons van den be- diehoewel afstamde uit ,ardigd Buddha-beeldje i overstrooid hem consul-generaal der op een tocht naar in van dienzelfden heer van een Bangkoksch een Siameschen olifant, v en eene verzameling was twintigtal voorwerpen uit van huishoudelijken aard. De i afbeelding in olieverw van Antonius 11 Mei 1764 1829) predikant praeceptor der latijnsche Bourjé. de erven van den heer F. N. de Virieu te Zalt-Bommel, namelijk den eeredegenmet zilveren gevest en Latijnsch opschrift, door de staten van Zeeland in 1659 vereerd aan Dominions de Virieu, als vaandrig kommandeur der soldaten aan boord bij den vice-admiraal Evertsen Denemarken. Genoemde vaandrig is in 1674 als kapiteii bij den aanval onzer vloot op Martinique gesneuveld. Tot de verdere geschenken behoort een marmeren inkt koker, in de vorige eeuw vervaardigd door een niet onver- dienstelijken steenhouwer te Middelburg. Voor de verzameling van zeldzaamheden stond de heer F. Nagtglas af een allersierlijkst vervat an verguld lood met fijne glasscherven vereerd door den heer P. S. Hamel Nederlanden te Bangkok in Siam. Verder ontving het genootschap Hamel een loas orgeleen model Irijvend huisje, eene afbeelding van een kunstig bewerkt Chineesch mandje Bali-schrifturen en van den heer H. J. Martijn Jr., die gedurende eenige iaren bij de factorijen te Banana aan de westkust van Afrika bij de Congo-rivier werkzaam waseene verzameling van ruim een twintigtal voorwerpen uit aequatoriaal-Afrika meest zaken Het kabinet van oudheden ontving overigensbehalve het voren vermelde en de voor de ouderwetsche kamer bestemde voorwerpen slechts weinig geschenken. Door de belangstellende tusschenkomst van den heer J. P. I. Buteuxkwam het genootschap in het bezit van de fraaie waarschijnlijk reeds voor het buitenland bestemde zilveren halsketen van het voormalig handbogengilde van St. Sebastiaan te Heinkenszandonder de zinspreukAltijd aenclevendeen in 1878 ontbonden. Aan deze van eeu zilveren papegaai voorziene keten bevinden zich een aantal schildenmet wapens afbeeldingen en spreuken waarvan het oudste schild het jaartal 1560 vermeldt. Een niet minder belangrijk geschenk ontving het genoot schap door bemiddeling van dr. C. Leemans te Leiden van de wanden van het vertrek bijeengebracht vindt te ver voeren. Voor hen, die de verzameling niet persoonlijk kunnen bezichtigen verwijzen wij naar den daarvan opgemaakten inventaris, waarvan bovendien een exemplaarvermeldende de namen der welwillende gevers in het vertrek voor een ieder is ter inzage gelegd. In Augustus 1882 werden allendie aldus tot het tot standkomen dezer kamer hadden medegewerkt en wier aantal toen reeds niet minder dan 35 bedroeg tot eene bezich tiging uitgenoodigdterwijl korten tijd daarna de verzame ling ook voor het publiek toegankelijk werd gesteld. Het moeielijkste en zeker kostbaarste deel van hetgeen het genootschap zich had voorgesteld, is thans verricht: met medewerking van anderen zal de verzameling in rijk dom en volledigheid nog veel kunnen winnen en daardoor, eenig in haar soortzeer belangwekkend worden. Wij mogen intusschen niet verzwijgen, dat van het meer en meer in Zeeland zeldzaam wordende porselein nog weinig of niets voorhanden is. verzameling portretten werd vermeerderd door eene van Deinse (geboren en overleden 19 November te Middelburg, schoolopziener en p school aldaar, geschilderd door J. P. Nog met een geschilderd miniatuur-portret kenden geleerde Willem Anthonie Ockerse te Vianen in Zuid-Holland in 1760 geboren,

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1884 | | pagina 35