r 68 69 aan geschilderd zij van le van het het was gevoegd het het genootschap ten jare 1818 Leesinrichting. Van de leesinrichting wordt voortdurend veel gebruik ge maakt. Zij blijft in alle opzichten aan hare bestemming beantwoorden. Het aantal der verschillende ter lezing ne- dergelegde tijdschriften en weekbladen bleef nagenoeg on veranderd. Enkele directeuren en leden gaven blijken van belang- - telling door het voor korteren of langeren tijd in bruik leen afstaan van boeken, verslagen of andere geschriften. Dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen belast zich meestal met den aankoop der verschillende op wetenschappelijk en ander gebied uitkomende brochures. kentelijkheid werd aanvaard. Er bestond geen bezwaar, om tevens vergunning te verleenenom van het portret voor de stedelijke oudheidkundige verzameling aldaar eene kopie te doen vervaardigen, waarop groote prijs gesteld werd. De echtheid van het portret werd, gelijk ook van andere mede tentoongestelde portretten, door sommigen betwijfeld. De stads-regeering heeft getracht deswege inlich tingen in te winnen te Marburg, welk onderzoek nog tot ireene beslissing heeft geleid. Ten slotte zij nog vermelddat het genootschap zijne medewerking heeft verleend aan de in 1880 door de maat schappij Arti et amicitiae” te Amsterdam gehouden ten toonstelling van kunstvoorwerpen in vroegere eeuwen uit edele metalen vervaardigd, als ook aan de tijdens de inter nationale tentoonstelling aldaar in 1883 gehouden tentoon stelling van retrospective kunstdoor voor beide eenige daarvoor geschikt geoordeelde voorwerpen uit zijne verza meling tijdelijk beschikbaar te stellen. Betrekkingen met binnen- en buitenlandsche genootschappen. Onze betrekkingen met de zoo binnen als buiten ’s lands een bekend Zeeuwsch geslacht. Daarbij diploma als lid van hem uitgereikt. De heer Th. F. Martin schonk de koperen plaat het zeldzaam geworden, of misschien niet meer bestaand) portret van J. J. Andriessenin leven burgemeester en geneesheer te Veere. Tot de verzameling van het genootschap behoort o. een in olieverw op paneel geschilderd portret, in den ca talogus vermeld als dat van Ulrich Zwingli, ten jare 1529 vervaardigd toen hij te Marburg vertoefde, toebehoo hebbende aan den landgraaf van Hessen, later aan eene hertogin van Orleans en in 1818 aan het genootschap g schonken door zijnen vice-president den heer Laf on i waalsch predikant. Sommigen beweerendat dit portret zou door Lucas Cranach. De redenenwaarom dit portret mag gehouden worden voor dat van dien geleerde en de wijze waarop het in ’t bezit van het genootschap is gekomenzijn door den heer Nagtglas breedvoerig uiteen gezet in het weekblad //De Nederlandsche kunstbode,” jaargang 1880, n°. 14. Bij de onlangs te Zurich gehouden Zwingli-tentoonstel- ling, ter gelegenheid van de herdenking van den 400ST,'! geboortedag van den Zwitserschen hervormer, was op di portret de aandacht gevestigd van den heer Walter Bion, predikant en voorzitter van het Zwitsersch //’Verein fii. freies Christenthum.” Dien ten gevolge gaf het tentoon stellingsbestuur zijn verlangen te kennenom van het por tret eene photografie te mogen ontvangen. De vele aan eene vervaardiging daarvan verbonden bezwaren én de on zekerheid, of een in alle opzichten juiste afdruk zou ver kregen worden deed het genootschap besluitenom portret zelf gedurende eenigen tijd ter beschikking van stads-bestuur van Zürich te stellen, welk aanbod met er-

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1884 | | pagina 36