74 75 Geschiedenis van het genootschapcommission; enz. Veel van het hiervoren reeds medegedeelde moet geacht worden te behooren tot de geschiedenis van het genootschap. Enkele punten verdienen nog eene afzonderlijke vermelding. Zoo werd bij besluit der provinciale staten van Zeeland van den 6 Juni 1883, aan uit de provinciale fondsen verleendandermaal voor gende jaren, in te gaan met 1884. Behalve eene geldelijke bijdrage in de kosten voor het plaatsen van een marmeren gedenksteen in den muur van het huis te Vlissingen, alwaar Jacobus Bellamy is geboren, verleende het genootschap zijne medewerking aan eene bij de onthulling van dat gedenkteeken op het raadhuis te Vlissingen gehouden tentoonstelling van al hetgeen betrek- ,,.even- het ligt ook op zijn wegom de uitgaaf van joodanige geschriften, door anderen vervaardigd, mogelijk tG maken. Op grond hiervan besloot het genootschap dan oOk tot de geldelijke ondersteuning van eene door het lid dr. J. G. de Man uit te geven systematisch-faunistische monographicDie einheimischenfrei in der reinen Hr de und sussen Wasser lebenden Nematoden der Niederlandisehen fMina. Dit in 1884 verschenen hoogst belangrijk weten schappelijk werk, met 34 gelithographeerdefijn uitgevoerde platen, levert tevens eene gewichtige bijdrage tot de ken nis van de fauna van Zeeland. De schrijver had de welwillendheid het werk op te dragen aan het genootschap en daarvan een exemplaar ten geschenke aan te bieden aan een twaalftal der voornaamste binnen- en haitenlandsche vereenigingen waarmede het Zeeuwsch ge nootschap in betrekking staat. In de Februari-vergadering van 1884 bragt de voorzitter eene welverdiende hulde aan dr. J. G. de Man voor diens volbrachtenveel omvattenden «etenschappelijken arbeid. dit genootschap bij vernieuwing eene toelage van f 400 ’s jaars den tijd van tien achtereen vol gevangen en waaraan vroeger ook andere ledensedert dien overleden of naar elders vertrokken, hebben medegewer' Verder verscheen in 1880 de tweede en laatste aflevering van het tweede deel van den Inventaris der Zelandia. 'din strata verzameling van kaartenportrettenplaten enz. betre dende de oudheid en geschiedenis van Zeeland, toebehooreni, aan het genootschap, beschreven door den heer F. Nagtg] Hierover vindt men reeds een en ander vermeld op 53 hiervoren. Van het //Archief, vroegere en latere mededeelingen voornamelijk in betrekking tot Zeeland f zagen het licht: in 1880, het eerste stuk van het Vde deel, bevattende. In memoriamdr. A. A. Fokker, 18101878; Frans de Pottergeschiedkundige mededeelingen over Zeeuwsch- Vlaan deren A. Hollestelle, geschied- en waterstaatkundige beschrij ving van het in de zestiende eeuw geheel overstroomde eïla. 7 Noord-Bevelandtoegelicht door twee kaarten van de oude en daarop gevolgde gesteldheidjhr. mr. D. G. van Teij- lingen eenige bladen uit de geschiedenis van het oude tuchthuis te Middelburg y G. van Diesen drinkwater te Vlissingen met eene schets van het werktuig tot bereiding van zoet water aldaar in 1881, het tweede stuk, bevattende: H. M. Kesteloo, de stadsrekeningen van Middelburg, van 1365 1499; J Broekema geschiedenis der Zeeuwsche munt van hare oprich ting tot de uitvaardiging van de generale ordonnantie van het jaar 1606 waaraan o. a. is toegevoegd eene chronologisch lijst der van 1580 tot 1798 in Zeeland geslagen munten in 1883, het derde en laatste stuk, bevattende: F, Ga land oudste rekening der kerk van Hulst, 1 October 1409— 30 September 1410 dr. J. C. de Man het af nemen van sommige ziekten in Middelburg. Stelt het genootschap zich ten doelkennis en weten schap inzonderheid in Zeelandte bevorderen en te ver breiden o. a. door zelf daartoe dienstige werken uit te

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1884 | | pagina 39