50 51 ken over de bijdrage van mr. G. N. de Stoppelaar ad 5000 over het bouwfonds ad 4- f 4500 en om het alsdan nog ontbrekende bedrag op de meest voordeelige wijze te vinden. Met ingang van 1 November 1888 werd de huur van het gebouw van het Natuurkundig gezelschap, waarin het genootschap tot dusver gevestigd wasopgezegd. Het gezel schap nam er echter genoegen mededat de bibliotheek nog eenige maanden kosteloos in het oude gebouw zou verblijven. Aan het Natuurkundig gezelschap komt alle lof toe voor de welwillendheid en loyaliteitwelke hetzoowel in deze aangelegenheid als gedurende de langdurige samenleving van beide corporatiën onder één dak, steeds tegenover het Zeeuwsch genootschap heeft betoond. Intusschen was door mevrouw de weduwe van Benthem Juttingvan den Broecke te Middelburg aan het genootschap aangeboden de houten gevel van het huis St. Pieter in de Lange- delft aldaar, Lett. B no. 12-5 dateerende uit de 15e eeuw en uit een oudheidkundig en architectonisch oogpunt van groote waarde. Ten einde dien gevel, waarvoor reeds door het Bijksmuseum te Amsterdam aanvraag was gedaan, voor Zee land te behouden, werd besloten dat aanbod dankbaar te aanvaarden, den gevel aan den zijmuur van het nieuwe ge bouw op te stellen en daarvóór een ouderwetsch tuintje met gesmeed ijzeren hek aan te leggen. Voor de uitvoering zoowel van dit plan als voor de on bekrompen inrichting van het nieuwe gebouw waren echter geene voldoende fondsen aanwezigzoodat besloten werd een beroep op de offervaardigheid van directeuren en leden te doen, met dit gevolg dat eene som van 9900 ^renteloos bijeengebracht werd. Eindelijk werd een bedrag van 2100 nominaal eener 2% °/0 inschrijving op het grootboek der Nederlandsche werkelijke schuld te gelde gemaakt. daarin door de milde, ja vorstelijke schenking van mr. G. N. de Stoppelaar op de meest onverwachte en gewenschte wijze verandering kwam. Bij schrijven van 12 April 1888 bood genoemde heer aan het genootschap de noodige fondsen aan voor den aankoop van het perceel in de Wagenaarstraatwijk E no. 285, onder toevoeging van eene som van f 5000 als bijdrage voor de inrichting van het gebouw en, zoo noodigden bij bouw van een nieuw bibliotheeklokaal 1). In eene buitengewone vergadering van 25 April daaraan volgende werd dit in de geschiedenis des genootschaps eenige geschenk met geestdrift aanvaard en aan het bestuur opge dragen aan mr. de Stoppelaar de bijzondere erkentelijkheid en ingenomenheid van directeuren en leden met dit onbe krompen bewijs zijner belangstelling over te brengen. Tevens werd eene bouwcommissie benoemd, bestaande uit de leden van het bestuur en de heeren mr. G. N. de Stoppelaar, Henri Tak en J. A. Erederiks. Op 11 Juni 1888 werd door de vergadering op voorstel dezer commissie besloten het bestuur te machtigen 1°. om het gebouw in de Wagenaarstraat te doen inrichten en verbouwen overeenkomstig het door den heer J. A. Erederiks ontworpen bestek met teekeningen; 2°. om, tot dekking van de kosten van inrichting, ver bouwing, meubileering en verhuizing, alsmede van die voor den bijbouw van een nieuw bibliotheekgebouw 2) te beschik- I de Stoppelaar nog voor In deze rentelooze leening werd door mr. 2500 deel genomen. 1-) Alleen reserveerde de schenker zich de beschikking over een ge deelte van den grooten tuin voor het genootschap van geene waarde waarin door hem een kinderspeeltuin gevestigd werd. Ook de verguld- metalen letters aan den voorgevel van het gebouw zijn een geschenk van mr. de Stoppelaar. 2) In de bestemming van dit gebouw is tijdens de uitvoering in zoover eenige wijziging gekomendat het grootste gedeelte der bibliotheek niet daarin maar op de tweede verdieping is geplaatst en in het nieuwe bi- bliotheeklokaal alleen gevestigd zijn dat gedeelte der boekerijdat op Zee land betrekking heeft, de Zelandia illustrata en de Handschriften.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1893 | | pagina 30