52 53 en o. Legaten. Behalve de bovenvermelde schenking van eenige leden van het ontbonden Dames-physica ontving het genootschap de volgende legaten. De geheele verbouwing en inrichting (met inbegrip der kosten van aankoop) kostte f 21,293,54. Op 22 December 1888 werd het nieuwe gebouw door den toenmaligen voorzitter dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen plechtig geopend met eene uitgewerkte rede 2)en had te vens de onthulling plaats van het sierlijke aan mr. de Stop- pelaar gewijde trapraam in gebrand glas, voorstellende: het emblema des genootschaps met het devies //Non sordent in undis,” de wapens der familiën de Stoppelaar en van Eijs, benevens de opdracht//Gerardo Nicolao de Stoppelaar Aedificii donatori grata societas1888.” Het hoofdgebouw werd op genoemden datum dadelijk in gebruik genomenhet nieuw gebouwde bibliotheekgebouw eerst later opgeleverd. Toen dit laatste het geval was, werd aan het lid J. A. Frederiks voor de belangelooze dienstenwelke hij als architect bewezen hadeene medaille aangeboden in zilververguld zilver en bronsdragende aan den eenen kant den stempel des genootschaps en aan de keerzijde //Jano Adriano Frederiks optime de societate meritoA. d. XI Kal. Jan. 1889.” De inrichting van het genootschap in het nieuwe gebouw is in de eerste plaats ten goede gekomen aan de verschillende verzamelingenwelke in het oude gebouw ternauwernood geplaatst, veel minder behoorlijk geclassificeerd konden worden. Thans is aan eiken billijken eisch voldaan. Rechts van den ingang treft men de penningen- en muntenzaal aan, links de bestuurskamer, daarnaast een kabinetje met de verzameling miniaturen en zegels, in het verlengde met eenige treden benedenwaarts, de van een fraai bovenlicht voorziene nieuwe bibliotheekzaal met de Zeeuwsche boekerijZelandia Illustrata de verzameling handschriften. In de ruime vestibule zijn a. de porseleinen fontein met kom (legaat de Wind) en het schelpenbuffet van dr. Baster geplaatstkleinere voorwer pen versieren de muren. De tweede kamer benedenrechts be- bevat de fossiliade derde vormt de groote vergaderzaaldaar naast tegenover de voordeur is de gezellige leeskamer. Op de eerste verdieping heeft men aan den voorkant rechts boven de muntenzaaleene zaal voor de conchyliënmineralia en verdere uitheemsche naturaliain het midden een vertrek voor het planetarium en bevinden zich links lokalen voor de verza melingen van eieren en nestenvan opgezette dierenvan in Zeeland voorkomende naturalia en van schedels. De achterzijde dier verdieping, welke geheel nieuw werd opgebouwdwordt ingenomenrechts door de ouderwetsche kamer met bijbehoorend vertrekin het midden door de oudheid- en geschiedkundige verzamelinglinks door de ethnographische afdeeling alle doelmatige en goed verlichte lokalen. De bibliotheek (met uitzondering der Zeeuwsche boekerij) neemt de geheele voorzijde der tweede verdieping in. De verzameling portretten en schilderijen is over verschil lende lokalen, hoofdzakelijk van de benedenvoorzijde, verdeeld. In den antieken tuin hebben eenige grafzerken en een tweetal steenen piëdestals, afkomstig van het gebouw der rechtbank, hunne plaats gevonden. Overal waar dit noodig of wenschelijk was, zijn nieuwe kastenmontres en vitrines aangekocht. De groote leeszaal en de leeskamer zijn geheel nieuw gemeubileerd. Eene achterkamer benedenlinks en het souterrain leveren eene geschikte woning op voor den concierge en diens vrouw. a 28 en 29 Eene beschrijving van het nieuwe gebouw van de hand van den heer J. A. Frederiks komt voor in de Middelburgsche courant van 24 December 1888. 2) Opgenomen in de Middelburgsche courant van 2425 December 1888.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1893 | | pagina 31