55 54 het eenigermate wijlen het lid dr. H. Goemans te het Zeeuwsch genootschap diens belangrijke wijlen haren op Zee- den heer Verbrugge vormen een on- het genootschap, tevens eene duur- mr. Marinns Verbruggein leven lid des genoot- en oud-procureur-generaal bij het voormalige gerechts- Zeeland, op 29 December 1888 overleden, werd aan eene som van f 5000 vrij van rechten vaas met kom van oud-Chineesch porseleinwelke in de vesti bule is opgesteld. Eindelijk werden door den gepensionneerden kapiteiu-luite- nant ter zee H. D. Slegtdirecteur des genootschapsoverleden in den zomer van 1890vermaakt twee schilderijen van den Middelburgschen zeeschilder J. F. Schutz, voorstellende de eene een gevecht van het oorlogsstoomschip Phoenix met Solosche zeeroovers in de straat Madura in 1843de andere de stranding van het oorlogsstoomschip de Cycloop in de duinen van Zandvoort in 1855. Mogen deze voorbeelden tot navolging wekken! Vroeger werden directeuren en leden bij wetsbepaling aan de wen- schelijkheid herinnerdom het genootschap bij hun over lijden op de eene of andere wijze te bedenken, en een groot deel van de zeldzaamheden, welke het genootschap bezit, is op die wijze verkregen. Sedert men uit kieschheid dit voor schrift heeft ingetrokkenraakt deze loffelijke gewoontewelke in andere provinciën nog dikwijls gevolgd wordt, in Zeeland meer en meer in onbruik niettegenstaande het genootschap meer dan ooit financieelen steun behoeft, zoo aan zijn doel wil blijven beantwoorden. Legaten als dat van misbaren steunpilaar voor zame eerezuil voor den schenker. Door schaps hof van het genootschap vermaakt 1). Voor dit bedrag is eene inschrijving op het grootboek der Nederlandsche werkelijke schuld aangekocht en daarvan een afzonderlijk fonds onder den naam //fonds Verbrugge” gevormd. In de tweede plaats legateerde dr. S. Dobbelaer de Wind lid des genootschaps en rustend geneesheeroverleden 24 Maart 1889de zeldzaam fraaie en zeer kostbare fontein of Ofschoon niet rechtstreeks onder de rubriek legaten be- hoorende kan omtrent giften van overlevende betrekkingen het volgende vermeld worden. Mevrouw de weduwe Lantsheergeboren baronesse van Lyndente ’s-Gravenhage schonk aan het genootschap de uiterst gewichtige schriftelijke nalatenschap van echtgenoot mr. M. F. Lantsheervoor zooveel die land betrekking had. Door de weduwe van Zierikzee werd aan i i voorwerpenwenschelijk geacht voor de Zeeuwsche het genootschap tot waardeering der gedachtenis 1) Aan het legaat zijn de volgende bepalingen verbonden a. dat voormeld legaat zal worden beheerd door het eventueel bestuur van het Zeeuwsch genootschapdoch afgescheiden zal blijven van des- zelfs overige bezittingen dat de revenuen daarvan telken twee jaren zullen worden besteed voor een der volgende doeleinden tot bevordering der uitgave van van verdienstelijke Zeeuwenonder anderen dooi- oprichting of herstelling van gedenkteekenenwelke die verdienstelijkheid, vooral opzichtens de provincie Zeeland in het geheugen verlevendigt alles ter beslissing van bovengenoemd bestuur c. dat het overschot der rentenhetwelk in eenig tweejarig tijdvak niet tot een der voormelde doeleinden mocht zijn besteed, bij het kapitaal zal worden gevoegdtenzij het bestuur voornoemd om overwegende redenen van dien regel mocht meenen te moeten afwijken d. dat het aan het oordeel van gemeld bestuur wordt overgelaten om dit fonds eens voor altijd aan te duiden, hetzij door het den naam van den stichter te schenken, te zijner gedachtenis, hetzij door aanwijzing van de bestemming van hetzelve fonds. doelmatige werken tot belooning van den schrijver of de schrijvers tot meer algemeene verspreiding onder alle deelen harer bevolking van de kennis der provincie Zeeland of van hare onderdedenin den ruim- sten zin genomenin den geest van mannen als Ab Utrecht Dresselhuis Coronel en anderen tot aankoop van verzamelingen van 1

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1893 | | pagina 32