56 57 1885. Maart. De October-vergaderingen waren als steeds gewijd aan het uitbrengen van verslagen door heeren conservatoren omtrent de in de zomermaanden ingekomen boeken en voorwerpen Voor zoover die verslagen buiten het kader van gewone mede- en door het bestuurvoor het doel des genootschap^ Dr. H. A. de Jongh. De alcohol. Borssele als ambachtsheerlijkheid en deelingen traden, wordt hieromtrent het volgende vermeld. In October 1885 besprak dr. J. G. de Man de uitbarsting van Krakatau (van 26 tot 28 Augustus 1883)naar aan leiding van eene hoeveelheid asch daarbij opgevangentevens trad hij in eene beschouwing over een achttal menschen- schedels uit Atjeh en den Indischen archipel, door den heer Walraven ter bezichtiging aangeboden, In de October- vergadering van 1887 besprak de heer F, Nagtglas het door de erven van wijlen mr. A. M. Becius aan het genootschap geschonken Album amicorum van zekeren Gillis of Aegidius Becius, gereformeerd predikant uit de le helft der 17e eeuw, waarin belangrijke autografen van prins Hendrik en andere vorstelijke of beroemde personen voorkomen. In October 1891 hield dr. H. Japikse naar aanleiding van een opstel in een buitenlandsch tijdschrifteene voordracht over de gram- maphoontoegelicht door vergelijkende proeven met de pho- nograaf. In de October-bijeenkomst van 1892 besprak de heer J. A. Frederiks eene ten geschenke ontvangen col lectie porselein en aardewerk en gaf de heer M. H. van Visvliet eene mededeeling ten beste omtrent twee brieven van Rombout Hogerbeets, gedagteekend uit Loevestein Juli 1621 en 13 April 1622. In de vergaderingen van November tot Maart werden de volgende lezingen gehouden 1884. November. Jhr. mr. D, G. van Teylingen. De ^tadswisselbank gedurende de eerste 100 jarenvan haar bestaan. December. Mr. E. Fokker. De wet op de calamiteuze pol ders in verband met den onlangs in Zeeland ingestelden pro vincialen waterstaat. Februari. J. Broekema. als polder collectie naturalia aangeboden zoover zij van belang was voor gaarne aanvaard. Aan de vrijgevigheid van de erfgenamen van jhr. mr. G. M. de Jonge van Ellemeet te Oostkapellevroeger direc teur des genootschapsdanken wij de kolossale mahoniehouten boekenkast en de dito platenkast (tevens tafel) welke onmis bare meubelen van het nieuwe bibliotheekgebouw vormen. Het stemt schrijver dezes weemoedig te vermelden, dal door hem aan het genootschap eene collectie oud-Chineescli en -Japansch porselein en oud-Delftsch aardewerk is ge schonken als een blijk van de groote belangstellingwelk, wijlen zijne echtgenoote in het genootschap stelde. Vergaderingen. De gewone wintervergaderingen van October tot Maar en de algemeene vergaderingen in April werden in het ver- loopen negenjarig tijdvak regelmatig gehouden met uitzondering van die van Januari 1885 (wegens de verhindering van den spre ker), van November en December 1888 (toen het nieuwe gebouv nog niet gereed was) en van Januari 1890 (wegens het samen vallen der vergadering met Nieuwjaarsdag). Volgens de presentielijst wisselde het cijfer van hen, die gedurende de laatste negen jaren de gewone vergaderingen bijwoonden, van 13 tot 41, met een middelcijfer van 26 Na het betrekken van het nieuwe gebouw (Januari 1889) bedroegen die getallen respectievelijk19, 36 en 28. De 9 algemeene vergaderingen van 18851893 trokken van 15 tot 35gemiddeld 23 bezoekers sedert 188918 35 en 27. 5 Opgenomen in het Archief^ VI, 2.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1893 | | pagina 33