124 Over de restauratie van den kerktoren te Kapelle werden op initiatief der commissie onderhandelingen tusschen het ge meentebestuur en het Kijk geopend welke nog hangende zijn. Door tusschenkomst van het lid S. van Hoekdestijds te Kapellewerd een der fraaie beeldenwelke als balkstuk- ken in de kerk aldaar zijn 'aangebracht, aan de commissie toegezondenom ontdaan te worden van de dikke kalk- en verflagendie er zich op bevondenwaardoor de fijne profi leering en het snijwerk nagenoeg geheel aan het gezicht waren onttrokken. Na eene oordeelkundige restauratie is het priesterbeeld wederom in zijne oorspronkelijke gedaante te voorschijn gekomen en in den vroegeren luister op zijne eigenaardige plaats in de kerk hersteld. Het mocht der commissie gelukken de afbraak te ver hoeden van de oude kerk te Cadzand, dagteekenende uit de XIHe eeuw, een der weinige overgebleven Romaansche kerken in ons land. Herhaaldelijk was de commissie in de gelegenheid om ge meentebesturen of particulieren op hun verzoek van advies te dienen, zoo o. a. te Baarland omtrent het verkoopen van de groote torenklok die geene waarde bleek te hebben en te Aardenburg over de verbouwing aan de XIIIe-eeuw- sche kerk aldaar. In het algemeen kan de commissie niet zonder voldoening op hare werkzaamheid terugzien en schijnt onder hare voor lichting bij hendie gedenkteekenen van kunst en oudheid te beheeren hebbeneenig besef te ontwaken van de verant woordelijkheidwelke dit benijdenswaardige bezit tegenover tijdgenoot en nageslacht medebrengt. De commissie is samengesteld uit de heerenjhr. mr. A. van Reigersberg Yersluijsvoorzitter, mr. B. F. W. von Brucken Bock i) mr. G. N. de Stoppelaar, Henri Tak 2) 125 en J. A. Frederiks, secretaris. Als correspondenten der commissie zijn in de verschillende onderdeelen .der provincie werkzaam de heeren: H. M. Kesteloo te Domburg, A. Hollestelle te Tliolen en C. L. M. Lambrechtsente Goes. De oommissie tot het doen van meteorologische waarnemingen op den Oceaan verloor in den directeur H. D. Slegt haren ijverigen en zaakkundigen voorzitter. Zij had de aangename taak aan den heer A. K. Zweede alhier eene zilveren medaille uit te reiken, hem bij Koninklijk besluit van 20 Maart 1889 toegekend als erkenning van zijne aan de wetenschap der zeevaart door overlegging van uitmuntende meteorologische journalen bewezen diensten. 1893. W. POLMAN KRUSEMAN. Ter vervanging van den heer D. J. Tielenius Kruijthof, naar elders vertrokken '2) In plaats van mr. A. J. van Eekelendie bedankte.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1893 | | pagina 58