100 101 fossiliën samengebracht. Door de goede zorgen De conservatrice der botanische voorwerpen vult steeds de verzameling aan met nieuwe exemplaren hoorlijke bewaring in portefeuilles wordt zorg gedragen. de Bruijne, is de entomologische verzameling verrijkt met een paar montres met fraaie Indische kapellen. voor de be- van de conservatrice, Mej. Marie De craniologische verzameling vermeerderde door eene gift van den heer G. F. W. Geill te Krabbendijke met 14 brachycephale schedels van het in 1532 verzwolgen dorp Nieuwland. De ook in de wetenschappelijke wereld bekende verza meling Oud-Zeeuwsche crania heeft o. a. de aandacht ge trokken van Prof. John William Ripleydie, onder toezicht van den conservatorverscheidene photo's deed vervaardigen en daarvan in ethnographische mededeelingen gebruik maakte. De schelpen, welke begonnen vuil te worden, zijn door den concierge A. Machielse in het jaar 1900 stuk voor stuk gezuiverd. De verzameling werd in het bijzonder bestudeerd door Dr. H. van Heurck uit Antwerpen. Onder dit hoofd moge vermeld worden, dat het Genoot schap van de Vereeniging van oesterhandelaren ten geschenke ontving eenige modellen van oesterputten, eenige werktui gen betreffende de oestercultuur en eene serie oesterschel pen, welke de ontwikkeling van den oester van den eersten neerslag tot aan den volwassen staat aanwijzen. Deze verzameling onderging geene uitbreiding. Nu en dan werd door den conservator A. J. Wijnne eenige ver andering gebracht in de voorwerpen, welke in de montres tentoongesteld wordenen daarbij zooveel mogelijk te rade ge gaan met den smaak van het publiek. Zoo werd getracht eeue eenigszins aanschouwelijke voorstelling te geven van de geleidelijke vorming aan de verschillende soorten van bruin kool, steenkool, anthraciet enz. uit hout, werden in eene vitrine de mineralen geplaatstwelke de meest bekende pro ducten leveren, als zwavel, kalksteen, marmer, edele me talen, steenzout, en werd in eene andere vitrine eene col lectie petrefacten en geschenk van Dr. H. van Heurck uit Antwerpen. Deze weeke, gelei-achtige dieren bedekken een groot deel van den bo dem van het zeekanaal door Walcheren; dat deze ongewa pende dieren daar zoo kunnen voorttelen, is te verklaren uit het ontbreken van roofdieren, zooals de zeehonden; een in de sluis te Veere gevangen vischje, Cottus Scor pio daar hiervan reeds exemplaren op spiritus voorhanden warenis dit exemplaar volgens de nieuwe methode te Lei den in gips geboetseerd en met de natuurlijke kleuren be schilderd deze proef heeft goed voldaandoch komt duurder uit dan het bewaren op moutwijn. Vele flesschen zijn van nieuwen moutwijn voorzieneene proef, met den eenigszins goedkooperen brandspiritus geno men, heeft voldaan voor oude voorwerpen. Door den heer Dr. J. G. de Man uit IJerseke zijn alle zoölogische voorwerpen (met uitzondering van de vogels) van nieuwe etiquetten voorzien. Door Dr. A. Kuipers te Maastricht zijn twee stereo- scoopplaten ingezonden betreffende de Chelonia Hofmanni. CRANIOLOGIE. BOTANICA. ENTOMOLOGIE. MINERALIA, VOORWERPEN VAN GEOLOGISCHEN AARD. CONCHYLIÈN.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1902 | | pagina 44