102 103 Het planetarium, dat in den lautsten tijd slecht liep en gedeeltelijk stil stond, is door den horlogemaker P. den Boer te Wissenkerke geheel in orde gemaakt. De verzameling, welke vroeger op den zolder geborgen was, is thans naar het lokaal der Zelandia lllustrata overgebracht. Zij werd vermeerderd met. een tak van een kastanjeboom met eene daarin gegroeide schelp, geschenk van den heer P. J. Pundke te Middelburg, terwijl van Mevr, de Wed. 1 J. M. van der Lek de Clercq geb. de Jonge van Ellemeet werd ontvangen eene verzameling van met de natuurlijke kleuren in gips nagebootste zwammenzij is in eene montre tentoongesteld. 1 F O S S I L I A. (De Steenen Kamer). De belangrijke verzameling oudheden van Domburg welke door Mej. M. G. A. de Man in bruikleen werd ge geven, is boven x) reeds vermeld. Buitendien vallen jaarsgewijze de volgende aanwinsten te vermelden. 1893/4. Een antiek kannetje, waarin in 1892 te Domburg 135 gouden en eenige zilveren munten gevonden zijn; vol gens den heer D. A. van Bastelaer te Brussel is dit kannetje ongeveer 100 jaar jonger dan de jongste der gevonden mun ten, welke tusschen 1520 en 1531 dagteekenen; het werd ge schonken door den heer A. Lantsheer te Oostkapelle. 1894/5. Eene oude kruik, gevonden onder den grond in het huis I 3 op de Markt te Middelburg, vermoedelijk dagteekenende uit den tijd van het beleg in 1574; twee kruiken uit denzelfden tijd zonder voet, bij het uitbaggeren van de vest gevonden achter de Nieuwehuizen en de Azijnmakerij te Middelburg, in het gedeelte der vest dat zooals door J. Ehrlich is aangetoond tot de oude Arne heeft behoord; een te Zoutelande diep in den grond gevonden Indisch koelvat, dat vermoedelijk door eene schipbreuk aangespoeld en in het zand gewoeld was; eenige kapiteel en van kolommen, verzameld ter plaatse van het voormalige dorp Broeke, dat in 1530 is vergaan - en waarvan de overblijfselen onlangs met dynamiet uit den weg zijn geruimd; geschenk van den heer E. J. M. Bour- drez te Middelburg; een ijzeren kogelgevonden in het duin bij de lichtwach- terswoning te Koudekerke, waarschijnlijk afkomstig van de landing der Engelschen in 1809; geschenk van den heer J. Peper te Aagtekerke; een vloertegel en een Zeeuwsche mop, afkomstig uit de grondvesten van een huis buitenduins te Zoutelande, welke door de afneming van het duin werden blootgewoeld een bronzen mesheft met kerkelijke versierselenver moedelijk dagtekenende van vóór de hervorming, te Zoute lande gevonden een blauw-aardet ^scheerbekken, eveneens afkomstig uit 7 Zoutelande. 1895/6. Een achter de villa van den heer Sommerhof te Domburg gevonden steen en kogel, geschenk van den heer Henri Tak te Middelburg; een aarden kruik, zoogenaamd baardmannetje, dagteeke nende van omstreeks 1600, welke kruik in de vestte Mid delburg voor den Domburgschen watergang is opgevischt. 1897/8. Een steen met lazuur verglaassel, afkomstig uit het nog overgebleven deel van den vroiger in tegenwoordig heid van Ab Utrecht Dresselhuis en w euvens afgegraven Luyksberg, geschenk van den gemeenteontvanger Louwerse te Serooskerke; bl. 55. I PLANETAR I U M. (Waaronder ook opgegraven en opgevischte voorwerpen).

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1902 | | pagina 45