106 107 V DE OUDERWETSCHE KAMER. een voor 20 francs door den heer J. A. Frederiks te Brussel aangekocht Nehalennia-steentje. De echtheid van dit voorwerpdat van de gewone inscriptie was voorzien en in perkament het bijschrift droeg in 1647 te Domburg ge vonden te zijn, werd reeds aanstonds betwijfeld en daarom werd het oordeel ingewonnen van twee deskundigen Dr. F. Hettner te Trier en Dr. H. Lehner te Bonnwier rapporten bij het steentje bewaard worden. Het besluit is, dat men hier ontwijfelbaar met namaak te doen heeft; als curiosum wordt het stuk bewaard. onderschrift '/De cleene Catte”, afkomstig van den ouden gevel van het door den photograaf E. Helder bewoonde huis I 34 te Middelburg en door dezen aan het Genootschap geschonkenalsmede een tweede gevelsteen met het wapen van Ter Buttinge, uit eene zijpoort van dat huis in de St.-Jansstraat en door deu heer J. A. Vertregt aange boden Deze zijpoort, de Kattepoort genoemd, was de zij-uitgang van het groote huis //De groote Catte”, het vroegere pakhuis van de firma le Nobel, tusschen De kleine Catte en De Eenhoorn op den hoek. Aan de andere zijde van De kleine Catte had men een soort pakhuis, genaamd Het wapen van Spanje, later met Groot Ra vesteyn vereenigd en samen thans het hotel-Verseput vor mende. Groot Ravesteyn had aan de marktzijde naast zich Klein Ravesteyn I 32, thans bewoond door den heer A. W Verheijden en daarnaast een steegje, dat eenmaal doorliep tot op de Nieuwe Haven. Dr. J. C. de Man uitte bij de bespreking van deze zaak het vermoeden, dat de vroegere eigenaar van De groote Catte een woord, dat oudtijds een kanon beteekende eene hoofd betrekking bij de ad miraliteit heeft bekleed en zijn huis naar zijn oorlogschip heeft genoemdzooals toen normalen gebeurde. Het vin den van een wapensteen van de ï?\tdükheid Ter Buttinge in de Kattepoort is waarschijnlijk hieraan te danken, dat al de erven in die poort uitkwamen. De heerlijkheid Ter But tinge, die grootendeels aan de Borsselens van Brigdamme heeft behoord, kwam voor een deel (zie Zelandia Lllustrata 1 blz. 661) ook aan de familie van Ravesteyn; hieruit kan het vinden van dat wapen worden verklaard; een door den heer H. M. Kesteloo in zijne beschrijving van Domburg vermelde gevelsteen, voorstellende het wapen dier gemeentehij was geplaatst in een huis in de Zuidstraat nabij de Markt aldaar en werd na het afbreken van dat huis door den heer Kesteloo aan het Genootschap geschonken; Omtrent de ouderwetsche kamer vallen jaarsgewijze de volgende aanwinsten te vermelden. 1893/4. Een keurig exemplaar van den prentenbijbel van Basnage, geschenk van den heer Henri Tak te Middelburg een paar vrouwenjakken, afkomstig uit de eerste helft der 19® eeuw, van den heer de Visser te Koudekerke; een paar schoolprenten uit het jaar 1796, afkomstig van C. van Lieshout, schoolmeester te Herwijnen; een oud cijferboek uit Herwijnen, merkwaardig, omdat daarbij met de bijbelsche maten en gewichten en met de Middelburgsche el gerekend wordt een porseleinen scheerbekken, van mr. W. Polman Kruseman. 1894/5. Vijf stalen van de kleedingstofbekend onder den naam van langet, welke vroeger werd vervaardigd in Haarlem en thans in de fabriek in de Noordstraat te Mid delburg C n°. 17; twee oud-Japansche porseleinen kwispeldoors van mr. W. Polman Kruseman; een met zilver beslag gebonden Middelburgsche naamwij zer van 1750 met het wapen der admiraliteit; dit boekje was een geschenk van den Magistraat en is waarschijnlijk af- n

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1902 | | pagina 47