117 116 X Plugge Sr., indertijd medegebracht door zijn zoon, den Gro- ningschen Hoogleeraar Dr. P. C, Plugge; een oud pachtspel, van Java afkomstig, ongeveer 200 jaar geleden medegebracht door zekeren heer Doensen; de daarvoor gebruikte schelpjes zijn geene gewone kinkhorens maar van eene afwijkende soort; geschenk van Mej. S. A. Schraver te Middelburg; een paarlemoeren sigaren-étui met zilveren beslagvan In disch maaksel, geschonken door Mr. W. Polman Kruseman eene Chineesche bril in Chineesch étui; eenige monsters asch, uitgeworpen uit den vulkaan Kloet op Java, in Mei en Juni van 1900, aangeboden door den heer P. Hölscherambtenaar bij het Staatsspoor te Helmond wiens zoon de uitbarsting heeft bijgewoond. Het is hier de plaats, om eene vergissing te herstellen, welke in het Verslag over 18851893 op bladz. 113 voor komt. De daar ten name van J. E. Schütz vermelde schil derijen, voorstellende de Walchersche boeren- en de Arne- muidsche kleederdrachtzijn niet door dien schilder, maar door C. Kimmel geschilderd. De volgende aanwinsten vallen te vermelden een portret inolieverf van J. Ermerinsden schrijver der Zeeuwsche oudheden, geschenk van de erven van wijlen Mr. J. P. N. Ermerins te Middelburg; een portret in olieverf van Erank van Borssele, eene kopie uit de 16e eeuw van het origineel in het Rijksmuseum aangekocht een portret in olieverf van den welbekenden Dr. Lucas van Steveninck, aangekocht; een pastelportret van den schilder en mathematicus J. P. Boutje, door hemzelven vervaardigd, geschenk van Mr. W. Polman Krusemanhet Genootschap bezit reeds een portret van hem door Gaal. Naar aanleiding van deze aanwinst deelde Dr. J. C. de Man ter vergadering een en ander mede over dezen in 1834 overleden, door ziekte geheel doof geworden man, die arrondissementsijker te Middelburg was en tweemaal eene eeremedaille voor astronomische bijdragen verwierf een portret en manière noire van Prins Willem George Erederik van Oranje, wiens stoffelijke overblijfselen en graf monument onlangs uit Padua naar Nederland zijn overge bracht, geschenk van Mr. W. Polman Kruseman; de portretten in olieverf uit den Empiretijd van Dr. Bou- de wijn Dobbelaar de Wind en Petronelle Tak, de ouders van Dr. S. Dobbelaar de Wind, aan het Genootschap geschonken door de Heeren Eak Brouwer te Middelburg als erfgenamen van laatstgenoemde. Dr. J. C. de Man deelde ter verga dering mede, dat deze eenmaal zoo groote familie uit Vlaan deren afkomstig is, dat een tak zich bij de staande kerk heeft aangesloten en afstammelingen heeft gehad, die gou verneurs zijn geweest van Tabago en Curasao, terwijl de andere tak zich aansloot bij de Doopsgezinden. Van dezen laatsten bezit het Genootschap eene volledige genealogie en tevens de portretten der 7 medicinae doctoren van dien naamdie te Middelburg gewoond hebben te wetena. eene kopergravure van Dr. Gerard de Wind, meer bekend als predikant; b. een doo,r Dr. J. C. de Man aan het Genoot schap aangeboden folio-photographie van Dr. Paulus de Wind Ger. tilnaar eene schilderij in olieverf door Aerde. Deze doctor was bekend door zijne financieele opofferingen voor het zoogenaamde geheim van Roonhuizen en om de 98 door hem die lithotoom van Zeeland was ver richte steensnijdingen. De calculi, afkomstig van hem en zijn zoon, worden in de verzamelingen des Genootschaps bewaard; c. een aan het stamboek ontleend miniatuurportret in waterverf van Gerard, den broeder van Paulus; deze heeft niet gepractiseerddoch is te Middelburg Professor SCHILDERIJEN EN PORTRETTEN.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1902 | | pagina 52