110 van den heer J. Willekes dn Bois te Middelburg. Naar aanleiding daarvan deed Br. J. O. de Man in de vergade ring van 7 Februari 1894 eene mededeeling over het snij den van messeheften en andere voorwerpen. Dit handwerk wordt of werd uitgoefend door Maas te Middelburg, Osté te St. Laurens, Puype te Oost- en West Souburg, Bosse- laar te Oostkapelle, Yan der Yorst te Yrouwepolderterwijl het boven vermelde voorwerp gesneden is door De Ylieger te Meliskerke. Deze nijverheid, welke behalve in het land van Cadzand voornamelijk in Walcheren beoefend wordt, gaat door de mededinging van fabriekswerk achteruit, wat zoowel uit een oogpunt van kunst als wegens de stoffelijke voordeelen te betreuren is. Een bekwaam houtsnijder kan van 1,'s daags tot 9,'s weeks verdienen; een roodkoperen vuilnisblikaan het genootschap ge schonken door Mevr. de Wed LuthBomme te Middel burg. Dit blik, dat reeds meer dan 100 jaren in die familie was, draagt in spiegelbeeld de afbeeldingen van oud- Eriesche mannen en vrouwen. Uit het geschrift blijkt, dat dit blik gemaakt is uit de stempelplaat, welke gediend heeft voor eene gravure in de ten jare 1616 gedrukte kroniek van Emmius. 1894/5. Een toestel, om veeren pennen te vermaken/ geschenk van Mej. Marie de Bruyne; een bidstoel van Prof. J. H. van der Palm, afkomstig van Westhove en geschonken door Mr. W. J. Snouck Hur- gronje te 's Gravenhage een Latijnsch receptenboek van 1760 door Dr. L. G. Kleinafkomstig uit den boedel van wijlen Dr. J. Strehler te Yeere en geschonken door den heer H. K. Persant Snoep te Kapelle; drie stuks gesneden houten koppen, welke als console voor eene kast gediend hebben; een marmeren wapensteen met het wapen van Sabbinge, 111 aangekocht uit den boedel van wijlen den heer Mr. J. P N. Ermerins te Middelburgdoch overigens van onbekende herkomst een uit kruidnagels samengesteld theeservies, geschonken door den heer E. L. van Ruyven, vroeger te Middelburg, thans te Dordrechthet werd door diens vadergezag voerder van den Philips van Marnix, voor omstreeks 35 jaren uit Oost-Indië medegebracht; een glazen bokaal met deksel, waarop gegraveerd is een landhuis met de woorden //Het groeien en bloeien van Ber kenbosch", afkomstig uit den boedel van wijlen den heer J. Otto Risseeuw te Oostburg en geschonken door den heer J. Luteijn te Middelburg; een fraai geelkoperen vijzel uit het jaar 1569 van het lid H. K. Persant Snoep te Kapelle. 1895/6. Een zeer kunstige en eigenaardige equinoxiale zonnewijzer, geschonken door Dr. J. C. de Man en inder tijd vervaardigd door den heer J. Ph. de Kanter Philsz. met behulp van den koperslager J. de Warem. Hij draagt een dier kernachtige opschriften, waarin onze voorouders zoo rijk waren en welke zich als het ware vanzelf in het geheugen hechten: //Het uur loopt ras, zoo ras verloopt ons leven1' een steenen doopvont uit eene kerk te Ylissingen een zwart-aarden kom en kanafkomstig van de schip breuk van de Woestduin, geschonken door den heer M. van der Ylugt te Nieuwerkerk; een unster of oud weegwerktuig; een windsel, door Dr. J. O. de Man voor ongeveer 40 jaar van eene oude baker ontvangen, uit den tijd, toen de kinderen nog werden ingewikkeld. 1896/7. Twee medaillons op zijde geschilderd, betref fende eene feestviering bij de burgerwacht te Middelburg in 1799, geschonken door Mevrouw J. Ph. den Bouwmees terDronkers te Middelburg

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1906 | | pagina 60