124 Zacharias Janse in de uitvinding der verrekijkers" werd vanwege liet Zeeuwsch Genootschap in het woonhuis van Lip- perhey in het Kapoenstraatje te Middelburg (huis met den gevelsteen De drie vare gezichten) een steen geplaatst met het opschrift /Woning van Hans Lipperheymede-uitvinder der verrekijkers". Ter gelegenheid van de inhuldiging van H. M. de Ko ningin werd op initiatief van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen in de zaal der Zelandia Illustrata eene Zeeuwsche Oranje-tentoonstelling gehouden. Het Eerevoorzit terschap werd aanvaard door de H.H. Mr. A. J. Roest, Com missaris der Koningin in Zeeland, en Jhr. Mr. L. Schorer, burgemeester van Middelburg, het Eerelidmaatschap door de H.H. W. A. Graaf van Lynden en Jhr. rnr. A. van Reigers berg Yersluyskamerheeren van H. M. de Koningin in buitengewonen dienst. De commissie van uitvoering bestond uit de H.H. Dr. J. C. de Man, voorzitter, A. B. ter Haar Romeny, onder-voorzitter, Mr. W. Polman Kruseman, len secretaris, Mr. D. J. J. Laan, 2en secretaris, M. Eokker, pen ningmeester, J. A. Erederiks en H. J. E. Gerlach van St. Joosland. Buitendien telde de hoofdcommissie nog 23 leden en 25 correspondeerende leden. Er waren 6 subcommissiën voor de verschillende afdeelingen (boeken, handschriften, prenten, schilderijen en teekeningen, penningen en diverse voorwerpen), die elk zelfstandig werkten en een gedeelte van den catalogus leverden. De tentoonstelling werd op Zondag 21 Augustus 1898 des namiddags te 2 uren met eene rede van den Voorzitter geopend en op Maandag 5 September d. a. v. des namiddags te 4 uren gesloten. Zij was eiken dag van 10 tot 12 en 1 tot 4 uur voor het publiek toegan kelijk tegen eene entree van 0,10 op de Zon- en Donderda gen en van f 0,25 op andere dagen. Doorloopende persoons kaarten werden h f 1,00, familiekaarten k f 1,50 afgegeven. 125 Ofschoon het bezoek zeer bevredigend was en 64 doorloo pende en 1007 kaarten voor eens werden afgegeven, leverde de tentoonstelling toch een tekort op van f 542,81, dat werd gedekt door vrijwillige bijdragen en eene toevallige bate van het Zeeuwsch Genootschap, voortspruitende uit den verkoop van drukwerken over eenige jaren. Aan H.H M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes werd een door den Amsterdamschen boekbinder Jan Men- sing in oranje-satijn gebonden exemplaar van den catalogus der Tentoonstelling aangeboden, vergezeld van twee pho- tographieën, welke de Middelburgsche photograaf C. W. Bauer van de tentoonstelling geuomen had. Aan den Groot hertog van Saksen-Weimar en den Prins von Wied werd evenzeer een exemplaar van den catalogus gezonden, inge bonden door den boekbinder C. W. Dhuij te Middelburg. Hier worde tevens vermeld, dat het Zeeuwsch Genoot schap door inzending van voorwerpen deel genomen heeft aan de De-Ruyter-tentoonstelling te Vlissingen in 1894, aan de tentoonstelling omtrent den patriottentijd van de sociëteit De Yergenoeging te Middelburg in 1895 en aan de tentoonstelling van Oude kunst en nijverheid te Dordrecht in 1897. Op een verzoek van de vereeniging //Voor de kunst" te Utrecht, om kunstvoorwerpen uit edele metalen ten behoeve van eene aldaar te houden tentoonstelling af te staan, werd met het oog op de elders opgedane ongunstige ervaring af wijzend beschikt. Eene zelfde beslissing werd genomen ten opzichte van de Geographische tentoonstelling te Antwerpen. De Commissie tot het opsporen, het behoud en het bekend maken van de overblijfselen van kunst en oudheid in Zeeland werd overeenkomstig het van haar uitgegaan verzoek her doopt in //De oudheidkundige commissie uit het Zeeuwsch

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 1906 | | pagina 68