Ondanks de vele en soms terechte kritiek op de huidige rechtspraak zijn we er misschien toch, althans in onze contreien, enigszins op vooruit gegaan! Wie meer wil weten over de Middelburgse boekband uit de achttiende eeuw, verwijs ik graag naar het vierdelige en onovertroffen meesterwerk van Jan Storm van Leeuwen (oud-conservator boekbanden van de Koninklijke Bibliotheek): Dutch decorated bookbinding in the eighteenth century, waarin in deel IIb Zeeland uitvoerig aan de orde komt. Boeken De conservator PJ. Aarssen bericht als volgt: De eerste vier maanden van 2018 kon door een ongeval fysiek weinig tijd aan de boekencollectie worden besteed. Gelukkig kon van huis uit middels internet een flinke stap gezet worden in het gereed maken van boeken voor het project Collectie Online. Naast de werken die in aanmerking kwamen voor vermelding op de erfgoedlijst, werden enkele honderden schenkingen of aankopen op de lijst van aanwinsten, in 1869 door de heer Lafont samengesteld, verwerkt. Zoals ook in vorige verslagen vermeld, bleek hier eveneens weer uit hoe groot het verlies is geweest door de fatale brand van 1940. Enkele vragen betreffende gegevens over of uit publicaties in het bezit van het Genootschap konden worden beantwoord. Verwacht wordt dat door het beschik baar komen van Collectie Online de bekendheid met de collectie en daarmee het aantal verzoeken om inlichtingen zal toenemen. Voor dit jaar zijn ook weer aanwinsten te vermelden: Een bijdrage van Caroline van Santen, conservator van het Zeeuws Museum, over drie knotsen uit Tonga die in 1808 door Aarnout van Citters aan het Zeeuws Genootschap zijn geschonken: B. Douglas, F. Wonnu en B. Lythberg, (red.), Col lecting in the South Sea. The voyage of Bruni d'Entrecasteaux 1791 -1794, Leiden, 2018 (ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland 773.3 COLL). J. Lesuis, Gestrand in Zeeland. Een onderzoek naar de herkomst van de Gu- yaanse verentooien in de collectie van het Zeeuws Museum, masterscriptie Uni versiteit Utrecht, 2018 (ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland 3307 C 1). Een collectie kinderboeken, merendeels fraai geïllustreerd, uit de periode 1940-1960. Deze collectie sluit mooi aan bij een al eerder geschonken verzame ling jeugdboeken. Een bijzondere aankoop moet hier niet onbesproken blijven, al is het geen handschrift maar een boek dat ik in afwezigheid van mijn collega Paul (maar in VERZAMELINGEN 99

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2018 | | pagina 101