mei 2017 Aanwinst voor de boekenverzameling Van het Familiefonds Hurgronje ontving het Genootschap het ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van het fonds uitgegeven boekwerk Reislustige Zeeuw se regenten. De reis van Isaac en Paul Hurgronje, Paulus Ribaut en Johan Steen gracht naar Londen in 1769. In dit werk heeft Irene Storm van Leeuwen-van der Horst een transcriptie gemaakt van het journaal dat Johan Steengracht van deze reis maakte, aangevuld met een navertelling in modern Nederlands en met veel afbeeldingen van gravures die hij onderweg heeft gekocht. Het origineel van dit verslag bevindt zich in kasteel Duivenvoorde. april 2017 Aanwinst voor de boekenverzameling Van mevrouw N.M. van Dissel-Goudriaan uit Goes ontving het Genootschap waardevolle aanwinsten voor de bibliotheek. Het betreft voornamelijk een aantal juridische werken, vooral in verband met het notarisambt, uit de achttiende en negentiende eeuw; daarnaast een tweetal werken over landmeten. De laatstge noemde zijn een waardevolle aanwinst omdat in de verzameling van het Genoot schap naar verhouding weinig over de exacte wetenschappen aanwezig is. Bij de schenking is een exemplaar van de Code Napoleon (Paris, 1810). Deze uitgave (ook niet in de ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland aanwezig) is interes sant, omdat het gemaakt is volgens de methode van de stereotypie. Daarbij wordt van het zetsel van losse loden letters een massieve afdruk gemaakt met behulp van papier maché of een soort pleister. Daardoor konden de dure loden letters opnieuw gebruikt worden en kon de pagina bewaard worden voor herdrukken. De Schatkamer der Nederlandse oudheden; of woordenboek, behelsende Neder lands steden en dorpen, kasteelen (Haarlem, 1737) bevat een aantal mooie illus traties. Het Zeeuwse aandeel is erg beperkt. Van de Spiegel der land-meters, leerende meten alle 't gene in de land-meetkonst kan voor-komen (Brugghe, 1715) is maar één exemplaar bekend in Nederland. Practijck des landmetens gecomponeert door Jan Pietersz. Dou, Amsterdam, Willem Iansz., [circa 1612]. Dou maakte deze handleiding samen met zijn vriend Jan Sems, die hij kende van zijn verblijf in Leiden en van hun opleiding aan de door prins Maurits kort daarvoor opgerichte ingenieursschool. Sems is de man achter de kaarsrechte grens tussen Drenthe en Groningen. AANWINSTEN 2017 19

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2018 | | pagina 21