en zijn daarmee op Hollandse voet geslagen. Een artikel over deze munten is in voorbereiding. Verder vordert de determinatie en registratie van de muntencollectie gestaag. Op dit moment zijn alle munten uit de volle middeleeuwen gedetermineerd en geregistreerd. In het komende jaar zullen ook de Romeinse en vroegmiddeleeuw se munten worden ingevoerd. Volkenkundige Voorwerpen De conservatoren drs. F. van der Doe en drs. E.J.M. van der Geest berichten als volgt: Ten behoeve van plaatsing van delen van de collectie van het Zeeuws Genoot schap onder de Erfgoedwet 2016 is in het verslagjaar verder overleg gevoerd met het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, de Erfgoedinspectie en de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Dit resulteerde uiteindelijk in augustus in de definitieve erkenning door minister Bussemaker van het achttiende-eeuwse, oudste deel van de Genootschapscollectie, alsook van een aantal later verworven topstukken, tot nationaal beschermde cultuurgoederen. In 2015 was de reeds uit 2002 daterende voorgenomen plaatsing door de Raad voor Cultuur van voorwer pen van het Zeeuws Genootschap onder de Wet tot behoud van cultuurbezit, de voorganger van de huidige Erfgoedwet, opnieuw aangezwengeld. Onder de nu beschermde voorwerpen bevindt zich een groot aantal volkenkundige voorwer pen. In de achttiende-eeuwse collectie zijn dat onder meer de bekende Egyptische mummie en Japanse en Indische voorwerpen, geschonken door Adriaan Moens, gouverneur-generaal van Nederlands Oost-Indië. Moens was ook voorzitter van het nauw aan het Zeeuws Genootschap ver bonden Bataviaasch Genootschap. Andere aansprekende voorwerpen zijn de West-Indische indianentooien en de bewaard gebleven nalatenschap uit Tibet en Nepal van de Vlissingse ontdekkingsreiziger Samuel van de Putte. De later ver worven topstukken betreffen de collectie gebruiksvoorwerpen en kledingstukken van de Zwartvoetindianen afkomstig van Meinard Sprenger, de West-Afrikaanse voorwerpen van gouverneur-generaal van de Nederlandse Bezittingen op de Kust van Guinea, C.J.M. Nagtlas, en de voorwerpen uit Zuid-Afrika en Bengalen ver zameld door J.R. Vos tijdens zijn reis voor het Nederlands Zendelingengenoot schap. Ten slotte zijn er nog drie losse topstukken etnografica uit Nederlands- Indië als beschermd aangewezen: een badek met zilverbeslag uit Celebes, een ritueel gesmede kris uit Java en een stenen hoofd van een Javaanse tempelwachter. VERZAMELINGEN 25

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2018 | | pagina 27