Natuurhistorische Voorwerpen en Naturalia Teneinde een betere inhoudelijke afstemming te bewerkstelligen, zijn de jaarver slagen van de diverse conservatoren geïntegreerd. Achtereenvolgens worden de jaarverslagen van de landzoogdieren (recent en fossiel), zeezoogdieren (recent en fossiel), mollusken (recent en fossiel), gesteenten en mineralen en de overige na- turalia weergegeven. Landzoogdieren De conservatoren J.P. Bekker en H.K. Loeff berichten als volgt: Voor de Collectie Landzoogdieren bestaat zowel nationaal als internationaal be langstelling. De conservator J.P. Bekker heeft veel tijd besteed aan het herinven tariseren en waar nodig opnieuw rangschikken van de collectie. Ook begeleidde hij een aantal onderzoekers die het depot bezochten. Op 24 juli 2017 heeft Diego Alvarez-Lao, lector paleontologie aan de Universiteit van Oviedo (Spanje), on derzoek gedaan aan fossiele overblijfselen van hoefdieren. Jan Boshamer, vleer- muisdeskundige te Den Helder, bezocht 24 juli 2017 het depot om de aanwezige vleermuissoorten te bestuderen. Meer onderzoekers bezochten het depot. De conservator H.K. Loeff begeleidde op 25 juni Jan van der Made, van het Natio naal Natuurhistorisch Museum te Madrid, afd. paleontologie die in de collectie onderzoek verrichtte aan de herten- en runderbeenderen. De gegevens zullen on derdeel zijn van een later te verschijnen publicatie. Ook legde zij contact met Jelle Reumer, hoogleraar paleontologie aan de Universiteit Utrecht, die voor een pu blicatie op zoek was naar topstukken in de Genootschapscollectie. De kaak van de Anancus arvernensis (mastodont van Auvergne) met kies zal worden opgenomen in zijn boek dat in 2018 uit zal komen. In het verslagjaar heeft de conservator H.K. Loeff veel tijd besteed aan on derzoek naar de in de collectie aanwezige menselijke schedels. Zo bleek dat niet alle schedels die De Man in Zeeland verzameld had, in de Tweede Wereldoorlog verloren zijn gegaan. Een aantal is bewaard gebleven in het Instituut voor Anato mische Pathologie van de Universiteit Leiden. Voor de schedel van een in Middel burg overleden man (NHG60095) met het opschrift 'Neger' heeft het onderzoek geleid tot een publicatie in Zeeland. Tussendoor is nog gezocht naar de huidige verblijfplaats van de holenbeerschedel die sinds begin jaren '80 vermist is. Deze is helaas niet teruggevonden en alle sporen lijken dood te lopen. Aan de voorbereidingen voor een tentoonstelling in Zierikzee, ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van het Genootschap, werd door haar ook veel tijd besteed. VERZAMELINGEN 27

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2018 | | pagina 29